FENER, SOKM, TOASO: BIST’te Değer Kaybı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,28 değer kaybederek günü 5.297,77 puandan tamamladı. New York borsası, resesyon endişelerini artırmasıyla güne düşüşle başladı. Uzmanlar açıklanan şirket finansal sonuçlarının buna etki yaptığını savundu.

Gelecek döneme ilişkin belirsizlikler ve öngörülerin çoğunlukla olumsuz olması pay piyasalarında volatiliteyi artırıyor.

TSLA grafiği, yüzde -0.27 ile USD 143 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FENER 62.45 TL ile 60 psikolojik sınırının üstünde 0.32 yükselişle kapattı.

61.45 TL’deki ortalama hacim destek profili orta vadede geçilememiş görünüyor. Momentum ve stokastik çok güçlü değil.

56 TL ve altı tekrar denenirse satış işlemleri artabilir.

Grafik TradingView’den

SOKM 30.56 TL fiyatından yüzde -0.2 düşüşle devam etmektedir.

Gıda fiyatlarında enflasyon ve marketlerin temel gıda ürünlerindeki artışa dur demeye dair sözlerini tutamaması gıda endeksine özellikle zincir market hisselerine olumlu yansıyor.

Grafik TradingView’den

TOASO 160.5 TL’den yüzde -2.85 düşüş göstererek Çarşamba gününü kapattı.

Süpertrend kısa sat sinyalleri verdi ve daha alçak destek noktalarına bir gidişat oluşabilir. 92 TL seviyesinden hacim profiline destek olan momentum halen uzun vadede güçlü denebilir ancak makro piyasalar tersine çevrilebilir.

Sonuç itibarıyle, uluslararası rekabetin artması, ihracat için Türk tüketicisinin alım gücünün ikinci plana atılması, yabancılara yüksek ev satışının piyasadaki homojenliği bozması, muhalif partilerin Türkiye düşmanlığı ve yurt dışı işbirliği/hainliği, iktidarın lüks ile yaftalanması ve yaşlandığının savunulması, Rusya-Ukrayna savaşında Alman yapımı tankların kullanımına izin verilmesi sonucu savaşın süresinin uzaması, kuraklık sebebiyle kışın olası olumsuz sonuçları ve aşırı enflasyon yanında İsveç’in Kuran’ı Kerim yakmasına sözde “ifade özgürlüğü” kapsamında bakması olumlu bir izlenim vermemektedir. Dünya giderek sermaye odaklı oluyor ve insanlar para kazanmak için daha kolay aldatılabiliyor.

Okan Özdemir