FENER, SOKM, TOASO: BIST düşüş trendi?

BIST 4728 ile yüzde -5.19 düşüş gösterdi. 5500 desteği çabuk kırıldı. Dolar bazında istenen seviyeler test edilemedi. Altına yönelen ve/veya altını satıp borsaya gelen yeni yatırımcılar çok pişman görünmektedir. Seçim çalışmalarına yönelen medya siteleri de BIST’teki düşüşü tetikleyen bir etken denebilir.

TSLA grafiği, yüzde 2 ile USD 122 fiyatında ilerlemektedir. Elon Musk 2022’de FTX’ten de olumsuz bir şekilde 200milyar doları yok etti. Elektrikli araç satışında tüm şirketleri geçse ve Bitcoin’de al-sat yaparak ve Twitter’de “manipüle” ederek daha fazla net kazanç elde etse de, çok bir faydası olmadı.

Grafik TradingView’den

FENER  58.90 fiyatıyla yüzde -3.91 ile devam etmektedir.

55 ve 38 ilk ve  ikinci destekler denebilir. Şu anda borsanın yönü konusunda itilaf yerini düşüş teyidine bıraktı diyenler ağırlıkta. Güçlü alım gelmezse düşüş al fırsatı verebilir.

Grafik TradingView’den

SOKM  25.04 fiyatıyla -7.80 ile kapanış sergiledi. SASA’dan gördüğümüz üzere ne zaman regresyon dışına dikey bir yükseliş olsa ciddi bir satış geliyor. Ancak BIST’in düimesi de büyük sebepler arasında denebilir.

Grafik TradingView’den

TOASO 140.5 noktasında yüzde -8 ile devam etmektedir.

Kanallar aşağı yönde zemin buluyor. Fib 132 TL desteğini bulabilir. 127 TL önemli bir destek noktası, eğer momentum hızlı bir şekilde düşerse olumsuz bir gidişat olabilir.

Sonuç itibarıyle, BIST yerini altına bırakmaya başladı. Seçim kağıtlarının “spekülatif hareketleri” olduğu savunulurken (CEOEM, FLAP vs) onların da düşüşten aşırı etkilenmeye başladığını bugün gördük. Uzmanlar uzun vadeci olanların alım fırsatı bulmasının panik satışı önüne geçemediğini belirtiyor.

Okan Özdemir