Federal Mogul İzmit Piston 2020 3 Aylık Bilanço Analizi / Ahlatcı Yatırım – (28.05.2020)

FMIZP 2020 1. Çeyrek Değerlendirmesi

Şirket’in 1Ç20’de net karı 1Ç19’a göre %2 artışla 8,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Net kardaki bu sınırlı artışta satış gelirlerinde yıllık bazda yurtdışı satışlarındaki düşüşe bağlı olarak meydana gelen gerileme ilk etken olurken bu görünüm faaliyet karının da baskılanmasında etken oldu.

Şirket’in piston üretimi 1Ç20’de yıllık bazda %18,8 artışla 392 bin adet, pim üretimi ise %4 artışla 519 bin adet oldu. Şirket’in satış gelirleri ise 1Ç20’de yıllık bazda %8,9 düşüşle 24,3 milyon TL oldu. Yurtiçi satışlar %18,5 artışla 7,1 milyon TL olarak gerçekleşirken yurtdışı satışlarında %17 gerileme kaydedildi ve 17,2 milyon TL elde edildi.

Şirket, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde; otomotiv üreticilerine yapılan satış ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle, Kocaeli İzmit ilçesindeki fabrikasının üretim faaliyetlerine 30 Mart 2020’den itibaren 27 Mayıs 2020 tarihine kadar ara verdi. Kocaeli Arslanbey ilçesindeki fabrikasının üretimine ise 30 Mart 2020’den itibaren 13 Nisan 2020 tarihine kadar verdikten sonra üretimine tekrar başladı.

Açıklanan finansal sonuçlar ilk çeyrekte salgın etkisini kısmen göstermiş diyebiliriz. Önümüzdeki periyotta ağırlıklı yurtdışı satışları nedeniyle yurtdışı talebindeki virüs etkisine bağlı yaşanacak şirketin düşüş satış performansını ve operasyonel karlılığını olumsuz etkileyebilir. Bu açıdan yılın ikinci yarısından sonra dış talepte ekonomilerin normalleşme adımlarıyla birlikte gözlenecek toparlanma derecesi ihracat performansı bakımından belirleyici olacak. Şirketin Net/Borç FVAÖK oranı borç konusunda sıkıntısı olmadığını gösteriyor.

Şirket hisseleri Covid-19 salgınıın Türkiye’yi etkilemeye başladığı tarihten itibaren yaşadığı düşüşün ardından gelen toparlanmayla 13 Mayıs tarihinde en yüksek 57.55 TL seviyesine kadar yükselerek yıl başından gelen düşüş trend direncini test etti fakat burayı aşmayı başaramayarak düzeltme sürecine girdi. 17 Mart’tan itibaren başlayan yükselişin geri çekişmesinde bu yükseliş trendinin ve aynı yere denk gelen Fibo. 23.6 desteği 51.50 TL seviyesinin yönün belirlenmesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu seviye altına geçişte üçgen formasyonu aşağı yönde bozulacağı için düşüş hız kazanabilir. Bu durumda 47.80 ve 45.30 TL destek seviyeleri test edilebilir. Bu nedenle bahsettiğimiz destek seviyelerinde alım yapmak isteniyorsa mutlaka zarar durdur seviyesi belirlenerek hareket edilmesini öneriyoruz. Olası bu trend desteği üzerinde tutunmayla tepki yükselişlerinde ise 55.00 ve üst trend direnci 57.50 TL takip edilmeli.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN