FED Tutanakları Dolar Endeksini Yukarı Çekiyor!

Aydın Eroğlu – 22.02.2018

Açıklanan FED tutanaklarında, büyümenin süreceği ve düşük işsizlik ile desteklenen on yıllık faiz artışı FED’in faiz artışının güçlendiğine işaret ediyor. Ki, zaten bu sene için en az açıklandığı gibi üç kez FED artışı olmasını beklediğimi biliyorsunuz. Benim için şaşırtıcı bir durum değil. Ben en az üç, muhtemelen dört FED faiz artışı bekliyorum.

FED tutanaklarının etkisi ile Dolar Endeksi(DXY) yönünü yukarı çevirmiş durumda. Eğer Destek Direnç Tablomuzda paylaştığım teknik direncini kıracak olursa, ikili dip formasyonu başlar ve yukarı gidiş daha hızlanır. Dolar Endeksindeki hareketler borsalar, parite ve onsa altın için önemli olabiliyor. Takip etmenizde yarar görüyorum.

BİST Yara Sardı!
BİST bir gün evvel gelen yanlış savaş haberleri nedeniyle yaşadığı sert düşüşü dün kısmen geri aldı. Kısmen diyorum, çünkü bankalarda ve bazı hisselerde geri gelme hızlı olsa da, bir çok diğer hisse aynı oranda geri toparlanmadı. Bugün hisse bazlı geri kalmış diğer hisselerde de benzer toparlanmalar söz konusu olabilir. Ama dünkü geri toparlanma nedeniyle BİST’in yine bollinger dirençlerine çok yakın olduğunu bilmenizi isterim. Yani hisse bazlı yükselişler olabilir ama endeks olarak karışık hareketler, yeni kâr satışı riski de söz konusu olabilir.

BİST için en önemli risk bana göre FED değil, Suriye’deki gelişmelerdir. Mevcut faiz düzeylerimiz nedeniyle zaten olası FED faiz artışları fazlası ile fiyatlanmış durumda diye düşünüyorum.

S&P Not Açıklayacak!
Cuma günü S&P Türkiye’nin not görünümünü açıklayacak. Düşürmüş oldukları seviyenin daha da altına çekecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle notları Suriye risklerine vs. dikkat çekerek aynı bırakmasını, eğer bir değişiklik olacaksa yükseltmesini bekliyorum. Büyüme düşecek diyerek notunu düşürdükleri Türkiye, % 7 üzerinde büyüme gerçekleştirerek beklentilerinin tam tersi gayet yüksek bir büyüme gösterdi. Ama maalesef konu Türkiye olunca, her karar siyasi etki altında kalabiliyor!

Lütfen Destek-Direnç Tablomuzda dikkat çektiğim teknik paylaşımları yakından takip ediniz!

Hepinize bol kazançlar dilerim.

NOT: Yazı 22 Şubat, 09:20’de borsaanalizci.com‘da yayınlanmıştır!

BIST100’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin