FED Kararı – (30.10.2013)

FED Tahvil Programını Değiştirmedi

ABD merkez bankası Fed, Ekim ayı toplantısında tahvil alım programını değiştirmeyerek 85 milyar dolar olarak devam ettirirken, faizlerde de değişiklik yapılmadı.

Fed faizlerde de değişiklik yapmadı.

Piyasa beklentisi de Fed´in bu ayki toplantıda alımlarda ve faizde herhangi bir değişime gitmemesi yönündeydi.

İki günlük Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, “Konut sektöründeki toparlanma geçtiğimiz aylarda bir şekilde yavaşladı” ifadeleri kullanırken, mali politikanın ekonomik büyümeyi kısıtladığı ifade edildi.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dört yıllık ekonomik genişlemeyi yüksek borçlanma maliyetleri ve bu ay yaşanan ABD hükümetinin kısmi kapanmasından korumaya çalışarak, başkanlığının son aylarında benzeri görülmemiş genişlemeci politikaları destekliyor. Fed, 16 gün süren, 800,000 kadar federal çalışanın bu süreçte izne çıkmasına ve ekonomik verilerin açıklanmasının ertelenmesine neden olan kapanmanın ekonomi içerisinde hesaplanması gerektiğini belirtti.

Komitenin raporunda, “Geçtiğimiz yıl boyunca federal mali tasarrufların boyutu göz önünde tutulacak olura, komite, tahvil alım programının başlamasından bu yana gerçekleşen ekonomik aktivite ve iş gücü piyasası durumundaki ilerlemenin, daha geniş ekonomideki büyüyen temel güçlenme ile birlikte, tutarlı olduğu görüşünde” denildi. Fed alımların hızının azaltılması öncesinde ilerlemenin istikrarlı olacağına dair daha fazla kanıt görmeyi bekleyeceğini de yineledi.

Fed’in aylık tahvil alımları, 40 milyar dolar mortgage destekli tahvil ve 45 milyar dolar hazine tahvili şeklinde ayrılmaya da devam edecek.

Merkez bankası ayrıca, işsizlik yüzde 6.5’in üzerinde seyrettiği sürece ve enflasyon görünümü yüzde 2.5’in üzerine çıkmadıkça hedef faiz oranını sıfıra yakın seviyelerde tutacağı görüşünü de korudu.

Fed’in raporunda, “Enflasyon komitenin uzun vadeli hedefinin altında seyretmeye devam ediyor fakat uzun vadede enflasyon beklentisi sabit kaldı” denildi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir