Avrupa Borsalarında Bugün – (30.10.2013)

Avrupa hisseleri kazançlarını silerek günü yatay tamamladı. Volkswagen AG ve Eni SpA gibi firmalar beklentileri aşan bilançolar açıklarken, telekomünikasyon şirketleri geriledi.

İtalya’nın en büyük petrol şirketi Eni, yüzde 1.3 yükseldi. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen 15 ayın en büyük tırmanışını kaydetti. TomTom NV 2013 yılı geneli beklentilerini artırmasının ardından yüzde 3.4 ilerledi. Belgacom SA ise mobil telefon planlarında fiyat düşürmesiyle yüzde 5.3 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1’den daha az yükselerek günü 320.8 puandan kapattı ve gün içerisinde yüzde 0.7’ye varan kazançları silmiş oldu. Endeks buna rağmen ABD’de bütçe krizinin çözülmesiyle beraber bu ay yüzde 3.3 ilerleme kaydetti.

Cenevre’de bulunan Reyl & Cie. şef yatırım yetkilisi François Savary, “Yatırımcılar 2014 yılına yönelik bir kâr toparlanması bekliyorlar. İnsanlar geleceğe yönelik beklentilerden dolayı Avrupa hisseleri alıyorlar. Piyasanın iyi yönde gittiğini insanların önümüzdeki sene yükseliş beklemelerinden anlayabilirsiniz” yorumunu yaptı.

ABD firmaları Ekim ayında 130,000 kişilik istihdam yaratırken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 150,000 olarak gerçekleşti.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir