FED Kararı – (19.03.2014)

 FED faizde değişikliğe gitmedi. Yüzde 0.25 olarak sabit kaldı. 

ABD merkez bankası Fed, iki günlük toplantı sonrasında aylık 65 milyar dolar seviyesinde olan tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 55 milyar dolara düşürdü.

Fed Aralık ve Ocak ayı toplantılarında da 10’ar milyar dolarlık azaltım ile alımları 85 milyar dolardan düşürmeye başlamıştı.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Başkan Janet Yellen’ın ilk defa liderlik ettiği, 18-19 Mart tarihlerinde iki gün süren toplantı sonrasında, tahvil alım miktarını azaltırken, rekor düşük seviyedeki faiz oranında ise değişikliğe gitmedi. Birçok Fed yetkilisi, faizde ilk artışın 2015 yılında olacağı tahmininde bulunuyor.

Yapılan açıklamada, faiz oranının ne zaman artırılacağına yönelik kararın, “daha geniş çaplı verilere” bakılarak alınacağı belirtildi ve “işsizlik oranı yüzde 6.5 olana kadar düşük faiz sürdürülecek” görüşüne bağlı kalmaya son verdi. Böylece Fed, faiz hakkında karar alırken belirlenen işsizlik oranı eşiği yerine artık daha geniş çaplı alanlardaki verileri dikkate alacak.

FOMC toplantısı sonrasında açıklanan bildiride, “Yüksek oranda genişlemeci para politikası duruşu uygun görülmeye devam ediyor. Faizlerin düşük tutulacağı süreye karar verilirken, Komite, hedefleri olan maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine yönelik ilerlemeleri değerlendirecek” denildi.

Faiz için değerlendirmenin yapılacağı belirtilen “geniş çaplı veriler”, iş gücü piyasası koşulları, enflasyon beklentileri ve finansal piyasalar gibi alanlar içeriyor.

FOMC varlık alımlarının gelecek toplantılarda kademeli olarak sürdürüleceğini yinelerken, aynı zamanda varlık alımlarının planlanan bir şekilde yapılmadığını da tekrar belirtti.

Raporda ayrıca, “Ekonomik faaliyetlerin büyümesi, kış aylarında yaşanan sert koşulların etkisi ile yavaşladı. Yine de, daha geniş çaplı ekonominin temel güçlülüğü, iş gücü piyasası koşullarındaki gelişimi desteklemeyi sürdürebilecek kadar yeterli düzeyde” denildi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir