Fed Faiz Kararı – (31.01.2024)

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed Ocak ayı toplantısında politika faizini beklentiye paralel olarak değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttu. Faizler böylece 4. toplantıda da değiştirilmeyerek 22 yılın zirvesinde kaldı. Fed, henüz faiz indirimine hazır olmadığı sinyali verdi.

Fed 2 gün süren toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmedi. Politika faizi yüzde 5,25-5,50 ile 22 yılın zirvesinde kaldı. Karar oy birliğiyle alındı.

Fed faiz artırımlarının bittiği ancak faiz indirimine hazır olmadıkları sinyali verdi.

Para politikası metninden “enflasyon kontrol altına alına kadar faiz artırımı olabileceği” ifadesi çıkarıldı. Ancak yetkililer enflasyonun hala bankanın yüzde 2’lik hedefinin üzerinde seyrettiğini belirterek henüz faiz indirimi planı olmadığı mesajı verdi.

Son göstergelerin ekonomik aktivitenin sağlam hızla genişlediğine işaret ettiği belirtilirken “İstihdam kazanımları geçen yılın başından bu yana yavaşladı ancak güçlü kalmayı sürdürdü. Enflasyon geçtiğiniz yıl yumuşadı ancak yüksek kalmayı sürdürüyor” değerlendirmesi yapıldı.

Metinde “Fed hedeflere yönelik risklerin daha iyi bir dengeye doğru gittiğini değerlendiriyor” ifadesi yer aldı.

Fed son olarak Temmuz 2023’te faiz artırmış, son 3 toplantıyı ise pas geçmişti.

Powell’dan mesajlar: Daha fazla faiz artışı beklemiyoruz

Başkan Jerome Powell faiz kararı sonrası düzenlenen basın toplantısında “Politika faizi muhtemelen zirvede, ekonominin de beklendiği gibi seyretmesi durumunda, bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inanıyoruz” dedi. Powell Mart ayında faiz indirimi beklemediklerini, Fed’in Mart’a kadar faiz indirimi konusunda yeterli güvene sahip olamayacağını belirtti.

Powell enflasyonun yavaşladığı ancak hala yüksek olduğu söylemini yineledi. Powell politika faizinin kısıtlayıcı seviyede olduğunu belirterek “Parasal sıkılaştırmanın enflasyon üzerindeki etkisini görüyoruz” dedi.

Powell’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

”Daha fazla faiz artırımı öngörmüyoruz. Faiz zirveye ulaşmış olabilir.

Komite, enflasyonun sürdürülebilir biçimde yüzde 2’lik hedefe ulaşmadan faiz indirimine başlamak istemiyor.

Bu yıl bir noktada parasal sıkılaşmadan geri adım atmak uygun olabilir.

Para politikası kurulundaki hemen hemen her katılımcı bu yıl faiz indiriminin uygun olacağını düşünüyor. Faiz indiriminin zamanlaması enflasyondaki güvene bağlı olacak.

Para politikasında çok erken veya çok geç harekete geçmeyi önlemek için ‘risk yönetimi’ modundayız

En büyük risk enflasyonun yüzde 2’nin üzerinde dengelenmesi.

Yumuşak iniş elde ettiğimizi söyleyemeyiz ancak gelişmeler cesaret verici”

Kaynak: Bloomberg HT