Fed Faiz Kararı – (1.05.2024)

Enflasyonda beklediği gelişmeleri göremeyen Fed faizi değiştirmedi

Amerikan Merkez Bankası (Fed) politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda sabit bıraktı. Karar metninde Fed yetkililerinin enflasyonda beklenen gelişmelerin gerçekleşmediğine yönelik mesajları dikkat çekti. Fed karar metninde bilanço küçültme hızını düşürdüğünü de bildirdi. Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın verdiği mesajlar endişe edilen kadar şahin olmadı. Powell Fed’in bir sonraki hamlesi olarak faiz artışı olasılığını masadan kaldırırken, faiz indirim zamanlaması için verileri izleyeceklerini söyledi.

Fed politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de faizin bu aralıkta sabit tutulması yönündeydi.

Karar oybirliğiyle alındı.

Fed Washington’da gerçekleştirdiği iki günlük toplantının sonunda yaptığı açıklamada “Son aylarda komitenin yüzde 2’lik enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydedilmemiştir” ifadesini kullandı.

Bu ifade, Aralık ayında enflasyonun “geçtiğimiz yıl içinde azaldığı ancak yüksek seyretmeye devam ettiği” şeklindeki ifadeye yapılan bir ekleme olarak öne çıktı.

Karar metninde bir başka değişiklik olarak Fed, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılmasına yönelik risklerin “geçtiğimiz yıl içinde daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğini” söyledi ve ilerlemeyi geçmiş zamanla ifade etti. Bir önceki açıklamada hedeflerin “daha iyi bir dengeye doğru ilerlediği” belirtilmişti.

Fed yetkilileri faiz oranlarını yeniden yükseltmeyi düşüneceklerinin sinyalini vermekten kaçındı.

Bilanço küçültme hızı düşürüldü

Yetkililer ayrıca merkez bankasının varlık portföyünü küçültme hızını yavaşlatma planlarına yönelik de karar metninde mesajlar verdi. Buna göre Fed, 2019’daki bir önceki bilanço küçültme turunda ortaya çıkan finansal piyasa türbülansı riskini azaltmak amacıyla, Haziran ayından itibaren Hazine tahvillerine yönelik akış sınırını ayda 60 milyar dolardan 25 milyar dolara indirecek.

İpoteğe dayalı menkul kıymetler için bu sınır 35 milyar dolarda sabit kaldı.

Patikada enflasyon engeli

Fiyat baskıları 2023 yılının son aylarında hızla azalırken, Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine doğru gerileme 2024 yılında durmuştu.

Enflasyonda bu gelişmeler yaşanırken ekonomi, güçlü bir işgücü piyasası ve istikrarlı tüketim ve yatırım sayesinde genişlemeye devam ediyor.

Fed karar metninde, düşük işsizlik oranı ile istihdam artışlarının “güçlü kalmaya devam ettiği” ve ekonominin “sağlam bir hızda” genişlediği yinelendi.

Salı günü açıklanan veriler istihdam maliyetlerinin ilk çeyrekte son bir yılın en hızlı artışını göstererek beklentileri aştığını ve güçlü ücret artışına işaret ettiğini göstermişti.

Fed Başkanı Powell’ın mesajları

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell, kameraların karşısına geçti.

Powell’ın açıklamalarında öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Ekonomide hedeflere doğru kayda değer gelişme kaydedildi. Enflasyon hâlâ çok yüksek. Yüzde 2’lik hedefe döndürmede kararlıyız. Enflasyonda sınırlı gelişme görüldü. İstihdam piyasası görece olarak sıkı ama artık daha dengeli. İşgücü talebi istihdam arzının hâlâ üzerinde.

Bu yıl enflasyon verileri beklentilerden daha yüksek.

Faizleri indirmeye başlamak için enflasyon konusunda Fed’in güven kazanması düşündüğümüzden daha uzun bir süre alacaktır. Fed toplantı toplantı karar vermeye devam edecek.

Bilanço küçültme hızının yavaşlaması daha yumuşak bir geçiş sunacak.

Para politikası sıkılaştırıcı ve talep üzerinde etkili oluyor. İhtiyaç olduğu sürece sıkılaştırıcı politikaya devam edeceğiz. Zamanla politika yeterince sıkılaştırıcı olacaktır. Faiz artışı için politikanın sıkılaştırıcı olmadığına ilişkin veri görmemiz gerekiyor. Farklı patikaları kullanabilmek için politikamız iyi pozisyonlanmış durumda.

Faiz indirimi zamanlaması verilere bağlı olacaktır. Faizlerin zirve yapıp yapmayacağı da verilere bağlı olacak.

Bir sonraki hamle büyük olasılıkla faiz artışı olmayacaktır.

Faiz indirimi için ne zaman güven sağlayacağımızı bilmiyorum. Ama güven sağladığımızda faiz indirimi kapsama girecektir.

Enflasyonun bu yıl aşağı doğru yönleneceği beklentisi sona erdi.

-Konuşma anlık olarak güncellenecektir. Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını takip etmek için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

Kaynak: Bloomberg HT