Fed Faiz Arttırdı… Gözler Dolarda…

Utku Altunöz – 13.12.2017

ABD Merkez bankası Federal Reserve (FED) 2018 yılının son politika toplantısını gerçekleştirdi. Fed, fonlama faizini piyasa beklentisi doğrultusunda, 25 baz puan artırdı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Çarşamba günü sona eren aralık ayı para politikası toplantısının ardından, politika yapıcıların 2018 yılında üç kez faiz artırımına gidilmesini öngördüğü belirtildi. Fed toplantısının ardından, politika yapıcıların 2018 yılında üç kez faiz artırımına gidilmesini öngördüğü belirtildi. Fed tarafından yapılan açıklamada; “Kasırgalarla ilgili dalgalanmaların ortalaması alındığında, istihdam artışı sağlam ve işsizlik oranı daha da düştü,” denildi ve enflasyonun kısa vadede Fed’in yüzde 2 olan hedefinin altında kalmaya devam edeceği, ancak orta vadede hedef yakınlarında “istikrar” bulacağı kaydedildi. Faiz artırım kararı 7’ye karşı 2 oyla alındı. Dolar/TL ise karar öncesi duruşunu değiştirmeyerek 3.82 seviyelerinde kalmaya devam etti. Görünen o ki FED 2018 yılında da 2 veya 3 kez faiz artırımı kararı alacak.

Değerli okurlar. Şimdi dikkatler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) açıklamalarına çevrildi. Kişisel görüşüm Avrupa Merkez Bankasının bir sürpriz yapmaması yönünde. TCMB ise Sn. Cumhurbaşkanının faiz artırımına karşı olduğunu sık sık dile getirmesi TCMB’nin alacağı karar tahminini güçleştiriyor. Buna rağmen TCMB’nin yapması beklenen faiz artışı ile artacağı öngörüsüyle dolar/TL’de iyimserlik sürüyor. TCMB’nin piyasa öngörülerine aksi bir adım atması halinde TL’de sert satış baskısı görülebilecek. Genel beklenti perşembe günkü politika toplantısında geç likidite penceresi (GLP) faizinde 100 baz puan artırıma gitmesi yönünde.

Merkez Bankası’nın TL’deki sert değer kaybı ve enflasyondaki sert yükselişin devamını önlemek gözler yarına (14.12.2017) çevrilmiş durumda. Bekleyip göreceğiz…

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz