Fed, dolar ve TCMB

Yıl hiç de beklediğimiz gibi başlamadı, bir kere ben domuz gribi oldum. Sonra coronovirüsü vurdu Çin’i. 2 gün piyasaları perişan etti, sonra yine eski tatava başladı: “Kasma, Fed faiz indirir, kurtarır bizi”. Fed’in faizleri indirmesi çok zor, indirse de Çin’e ve salgın sürerse dünyaya yardımcı olması daha da zor. Global bir coronovirüsü salgının bir arz-talep etkisi var, hadi onlarla para ve bütçe politikası yoluyla başa çıktık diyelim. Hanehalkı ve işdünyası güveninde yarattığı erozyona karşı ne halt edecek Merkez Bankaları?

Bu arada, coronovirüsten korkun kardeşim, çünkü Çin gerçek vaka verilerini sakladığını yavaş yavaş itiraf ediyor. Raymond James sağlık sektörü analisti Chris Meekins’e göre gerçek rakamlar resmi açıklamaların 10 misli olabilir. Yani Çarşamba sabahı itibarıyla Hubei Eyaleti’nde rapor edilen 130 ölü ve takriben 5 bin vaka, aslında 1.300 ölü ve 50 bin vaka olabilir. Çin’in ekonomik kaybına dair ilk tahminler de gelmeye başladı. Bu sene GSYİH’nin %1.5’u kaybedebilir. 2003 SAARS salgınında Çin’in dünya büyümesine katkısı %4 civarındaydı, şimdi %17. Çin yavaşlarsa, dünya grip olur.

Neyse biz Fed’e gelelim. Fed’in faiz indirmesi çok zor, çünkü ABD ekonomisi yerinde duramıyor, kabına sığamıyor. Dün Conference Board tüketici güveni geçen Ağustos’tan bu yana zirve yeniledi. Hanehalkı iş imkanları ve reel gelirin yükseldiğine inanıyor. İmalat sanayinde de resesyon sona ermiş olabilir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!