FED Başkanları Yine Kafa Karıştırdı!

Aydın Eroğlu – 21.05.2014

En başından beri FED’in kriz yönetimi aynı tarz sürüyor! Başkan biraz daha pozitif konuşurken, diğer başkanlar uyarıcı ve şahin konuşmalarını sürdürüyorlar. Dün Philadelphia FED başkanı faizlerin daha erken yükseltilebileceği yönünde görüş bildirince, DOW ve Avrupa endekslerinde düşüşler yaşandı. Dolar kurunda da kısmi bir yükseliş tepkisi yaşandığını görüyoruz. Bu konuyu çok konuştuk, ABD faiz artışı süreci, bizim piyasaları ilk anda olumsuz etkiler. Borsalarda düşüş, faiz ve kurlarda yükseliş baskısı yaratır. Ama sonasında dengeler yine iç ekonomik gelişmelere göre oluşur.

Bugün FED başkanı Yellen de bir üniversite’de konuşma yapacak. J.Yellen’in faizler hakkında söyleyecekleri DOW’un 16.340 seviyesinden destek bulmasına imkan verebilir. Ama Yellen de faiz artışının öne gelebileceğini söylerse, bu takdirde DOW için ilk etapta 16.000 seviyesine gelebilecek hızlı bir düşüş daha yaratabilir. Tabii doğal olarak bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin borsaları da bu düşüşten etkilenir. Ama ABD faizleri konusunda tam tersi, faizlerin daha uzun süre düşük kalmasını söyleyen başkanların da olduğunu hatırlatmak istiyorum. Son sözü söyleyen ise her zaman Yellen olacaktır. Bugün ne diyeceğini duyabiliriz. Henüz faiz artışı yönünde konuşmasını beklemiyorum.

TCMB PPK Yarın Toplanacak

Ben Mayıs sonu enflasyonu görülmeden ciddi bir faiz indirimi yapılmasını doğru bulmuyorum. Siyasi baskılarla kısmi bir indirim her zaman mümkündür. İşte bu belirsizlik de kararlarımızı etkiliyor. Çünkü TCMB faiz indirecek olursa, banka hisseleri yükselir ve bu da BIST’i yükseltir. Ama faizler için yarın bir karar çıkmazsa, bu beklenti ile kısmen yükselmiş olan banka hisselerinde yine realizeler görülür. Aslında bu durum traderların da işine geliyor. Bu sayede yukarı aşağı oynamalar yapabiliyorlar.

Teknik olarak Destek-Direnç Tablosundaki seviyeleri referans olarak alıyorum. Sıralı destek ya da dirençlerin kırılması halinde, aynı yöndeki bir sonraki destek ya da direnç olası yeni beklenti olmalıdır.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir