FB- GS ve Türk futbolu yine markalaşmada sınıfta kaldı!

Cuma gecesi Riyad’da yaşananların iki farklı sorunsalı vardı. İlki şu kırılgan dünya konjonktüründe hem dışarıda hem de içeride verdiğimiz milli değerler algı mücadelesi ki bu konuyu ayrıca sosyologlar tartışmalı…

Bir diğeri ise ülke olarak neden bir türlü küresel marka yaratamıyor oluşumuz? Peşinen söyleyeyim olayın en başında, her iki takımımızın da müsabakadan çekiliyor oluşuyla gurur duyanlardanım. Bu tamamen ulusumuza, milli değerlerimize ve Atatürk’e bağlı bir duygusal tepkime…

Diğer taraftansa bir sonuçtu. Ağlamak, üzülmek veya öfke duymak bunlar ortada bir tehdit varsa ve çözüme hizmet ediyorsa kıymetli, bunun dışındaysa teferruat! Peki ulusumuzun milli değerlerine ilişkin açık bir tehdit var mıydı? Sanmıyorum. Öyleyse neden söz edilebilir? Elbette ki birilerinin beceriksizliğinden, organizasyonsuzluktan, saygısızlıktan… O zaman geçelim ikinci ve en can alıcı kısma:

İki büyük takımın süper kupa finali neden Türkiye yerine Riyad’da yapılmak istendi?

Petrol zengini S. Arabistan’ın son yıllarda, dünya futbolunun en büyük takımlarına büyük paralarla hissedar olduğunu ve kendi ligine de devasa harcamalarla transferler yaptığını hemen her futbol sever biliyordur. Ülke, 2034 Dünya Kupası’na da adaydır.

Dış basından birkaç güncel örnek vermem gerekirse; geçtiğimiz yaz S. Arabistan takımlarının transfer ödemeleri dahil, toplam harcaması 430 milyon euro, bu rakam dünyanın en zengin premier liginin son on yıldaki ortalama 640 milyon euro harcamasından sonra ikinci. Dört büyük takımını 600 milyar dolarlık fona devretmiş durumda. Yıldız oyuncu transferlerinin ve takımlara hissedar olmasının sonu gelmiyor.

Hatta sadece S. Arabistan da değil tüm körfez ülkeleri futbol ve formula yarışları gibi ülke tanıtımına katkıda bulunan sahalara yöneliyor. Paris Saint-Germain, Katarlı fondan sonra ABD’li Arctos’dan da yatırım aldı ve 4 milyar eurodan fazla değer kazanmış durumda. S. Arabistan takımı Al Nassr’ın geçtiğimiz sene Aralık ayında Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo ile sözleşme imzaladığını çoğumuz biliyoruz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!