Euro Ve Dolar Hız Kesmiyor… Piyasalarda Ne Oluyor?

Utku Altunöz – 21.11.2017

Bu sıralar piyasaların toz duman olması siz değerli Para&Borsa takipçilerimizin de bazı endişeler taşımasını beraberinde getirmektedir. Okurlarımız tarafından tarafıma ulaşan sorulara bu yazımda yanıt vermeye çalışacağım.

Dolar ve Euro neden yükseliyor?

Para piyasaları üzerinde etkili olan önemli gelişmelerden biri Avrupa’ya ilişkin büyüme beklentileridir. Dolar dün 3,91 lira ile 1,5 ayın en yükseğine çıkarken, euro 4,61 ile tarihi rekorunu bir kez daha kırdı. FED’in faiz arttıracağı yönündeki beklentilerin artması ve ülkemizde enflasyon sorununun istenilen çözüme ulaşamaması dolar ve Euro da yeni rekorların gelmesini beraberinde getirdi.

Hazinenin yaptığı son iki tahvil /bono ihalesi ne anlama geliyor?

Hazinenin yaptığı son ikiihaleden borçlanma maliyetinin ciddi şekilde arttığı sonucuna varmaktayız.

Hazine’nin dün gerçekleştirdiği iki ihalede faizler üç hafta önceki son ihaleye göre keskin bir yükseliş gösterdi. Bunda en önemli etkenler Türkiye’nin risk primindeki artış ve enflasyondaki yükseliş.  Tahvil/bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 12,33, valörde son işlemde yüzde 12,36 seviyesindeydi.

ABD ve Türkiye arasındaki gerilimin unsurlarından biri de İran’a yönelik ABD yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanan altın tüccarı Reza Zarrab davasına ilişkin gelişmeler. Zarrab’ın 27 Kasım’da duruşması başlayacak. Piyasalar dava sürecine ilişkin gelişmeleri de yakından izliyor.

Peki ya altındaki durum?

Altındaki artışın en önemli nedeni dolar kurundaki artıştır. Dolar kurundaki değer kazancıyle birlikte rekorlara devam eden altının gram fiyatı, 162 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 165 lira, Cumhuriyet altını da 1.081 liradan satılmakta.

Değerli takipçiler

ABD’de vergi reformuna ilişkin belirsizlikler ve Avrupa’da siyasi gelişmelerle birlikte yatırımcıların risk iştahı azalmakta ve gelişen ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer yitirmektedir. ABD ve Avrupa’daki gelişmelerin kurlar ve altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir.

Ayrıca FED toplantı tutanakları ve hafta boyunca dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edilmelidir.

Bol kazançlı günler dilerim…

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz
Finkafe'de Paylaş