EUR/USD Paritesi Yorumları / Ziraat FX – (26.05.2023)

EUR/USD: ABD’de borç limitinin yükseltilmesiyle ilgili dün yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiği gözlendi. Kısa süreiçinde anlaşmaya varılırsa, meclis oylaması Hazine Bakanı Janet Yellen’ın bakanlığın nakdinin bitebileceğini söylediği tarih olan 1 Haziran’dan önce onaylanabilir. Borç tavanına ilişkin olumlu haber akışı takip edilirken, çip üreticisi Nvidia’nın beklentilerden daha iyi finansallar açıklamasının da destekleyici etkisi oldu. Bunun yanında ABD’de ilk çeyrek revize büyüme verisinin beklentilerin üzerinde %1,3 olarak açıklanması da pozitif bir etkendi.

Dün itibarıyla önümüzdeki iki Fed toplantısı içinde çeyrek puanlık faiz artışı fiyatlanmaya başladı. Bu ortamda Dolar Endeksi (DXY) yükselişini sürdürdü ve 104,3 ile yaklaşık son 2 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Amerikan tahvil faizlerinde de yukarı yönlü hareket devam etti, 10 yıllık tahvil faizi %3,83’e kadar yükseldi. Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde beklentileri karşılamayan verilerle EURUSD baskı
altında kalmaya devam etti. Parite dün %0,2 oranında düşüşle 1,0725 seviyesinden tamamladı. Bugün Fed’in önemli enflasyon göstergesi olan PCE endeksi takip edilecek. Bu veri hafta kapanışında belirleyici olabilir. Paritede teknik seviyelere bakıldığında, aşağıda 1,0690 ve 1,0645 takip edilebilir. Yukarıda ise 1,0775 ve 1,0815 izlenebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten