EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (5.12.2022)

ABD ekonomisinin yavaşlaması piyasadaki FED iyimserliğini destekleyici nitelikte oluyor. Bu yönde gelen makro veriler buna işaret, kanıt olarak görülüyor ve piyasaların iyimserliği buradan destek buluyor. Diğer türlü ise güçlü veri FED’in yavaşlamasına mani olabilir, geciktirebilir şeklinde yorumlanıyor. O yüzden güçlü veri piyasaları rahatsız ediyor. Cuma günü açıklanan istihdam verisi güçlü sonuçlara işaret etti.

Piyasaların risk iştahı azaldı. Usd değer kazandı. Ancak günün devamında iyimserlik tekrar güçlendi. Zira Çin’den gelen haberler piyasaları destekleyici nitelikte oldu. Çin yönetimi sıfır vaka yaklaşımından uzaklaşma sinyali veriyor. Küresel ekonomi için oldukça iyi haber.

Yeni hafta iyimser bir modda sürebilir. Veri akışı var ama çok yoğun ve kritik değil. FED yetkililerinin konuşmaları yok. ECB ve BOE’den sözler duyacağız. Bu sabah 1,058 seviyesindeki paritede 1,055 ve 1,052 seviyeleri gün içi destek; 1,061 ve 1,065 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün sınırlı pozitif seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten