Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (5.12.2022)

ABD tarım dışı istihdam rakamı beklentilerden oldukça iyi geldi. İstihdamın geçen ayki rakamı ise yukarı yönde revize edildi. Ayrıca saatlik kazançlar da beklentilerden oldukça iyi sonuca işaret etti. İşsizlik oranı ise aynı kaldı. İstihdamın hala güçlü oluşu piyasaları huzursuz etti. Zira güçlü veriler FED iyimserliğinin zayıflamasına yol açabilir. Bugünlerde güçlü veri piyasaların risk iştahını azaltıcı etki yapıyor. FED’in yavaşlayacağım dediği atmosferde beklenti üstü veri arzu edilen bir sonuç değil.

Güçlü veri piyasalarda risk iştahını baskıladı. Usd talebi arttı. Dolar Endeksi 105,5 seviyesine kadar yükseldi. Günün devamında ise piyasalar yeniden iyimser moda doğru evrildi. Çin yönetiminin sıfır vaka yaklaşımından uzaklaşma sinyali vermesi piyasaların risk iştahı açısından kritik. Esasında global ekonominin daha fazla yavaşlamasına mani olabilir. Böylece geleceğe dair tahminler biraz daha iyimser olabilir.

Bu hafta Çin konusu önde olabilir. Ayrıca açıklanacak datalar takip edilebilir. Risk iştahı olumlu tarafa meyilli olabilir. Lokal tarafta bugün Kasım ayı enflasyon verileri açıklanacak. Aylık 3,0% artış bekleniyor (Bloomberg). Böylece yıllık oran 84,90%’a inmiş olacak.

Kur bu sabah 18,64 civarında işlem görüyor. Aşağıda 18,60 ve 18,58; yukarıda 18,67 ve 18,70 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten