EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (30.01.2023)

Önemli bir hafta. Bir yanda merkez bankalarının kararları diğer yanda makro veriler, ABD şirket haberleri. Hareket potansiyeli yüksek bir ajanda söz konusu. Paritenin her iki yakasında da faiz kararı alınacak. Üstelik bir de İngiltere’de. Her üç bankanın da faiz artışı yapması fiyatlara yansımış durumda. FED 25, ECB 50, BOE 50 baz puan. Faiz artışlarının pek bir sürprizi kalmamış durumda. O yüzden odak konusu bundan sonrası. Nasıl bir patika çizileceği önemli. Şahinleşme yolunda iyice tempo azaltma sinyali vermeleri bekleniyor. Hatta durmaları. Çarşamba akşam, Perşembe öğleden sonra kararlar açıklanacak. Bir de ECB yetkililerinin konuşmaları takip edilecek.

Makro veri tarafı da yoğun. Hafta boyunca trafik var. Cuma günü ABD istihdam veri seti açıklanacak. Hem piyasa için hem FED için önemli bir veri. Yoğun ajanda nedeniyle piyasalar temkinli olmayı tercih edebilir. Haber akışının sürpriz olmasına bağlı olarak hareket oluşabilir.

Bu sabah 1,087 seviyesindeki paritede 1,085 ve 1,081 seviyeleri gün içi destek; 1,091 ve 1,095 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten