Altın Yorumları / Yapı Kredi – (30.01.2023)

Piyasaların FED, ECB, BOE faiz kararlarını ve yönlendirmelerini karşılayacakları bir hafta. Her üç bankanın da faiz artışı yapması bekleniyor. Burada bir sürpriz yok diyebiliriz. Esas konu bundan sonrası. Yakın geleceğe ilişkin patikanın netleşmesi mümkün olabilir. Böylece söz konusu vade için piyasaların yönü de biraz açıklığa kavuşabilir. FED 25 bp, ECB 50 bp, BOE 50 bp faiz artıracak gibi gözüküyor. Şahinliklerinin temposunda nasıl bir azalma olacağı ise ayrışma konusu. Her birinin ekonomik şartları farklı. O yüzden gelecek yönlendirmesi de farklı tonda olabilir.

Bir de makro veriler dikkat çekici. Yoğun bir akış söz konusu. Hareket yaratabilir nitelikteler. Cuma günü ABD tarım dışı istihdam veri seti açıklanacak. Yoğun ajanda nedeniyle piyasalar temkinli olmayı tercih edebilir. Haber akışının sürpriz olmasına bağlı olarak hareket oluşabilir.

Bu sabah 1.926 Usd seviyesindeki ons altında 1.915 ve 1.908 Usd seviyeleri gün içi destek 1.932 ve 1.941 Usd seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay-sınırlı pozitif seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten