EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (28.02.2024)

ABD ve Avrupa tarafında gelen makro veriler ve politika yapıcıların verdiği mesajlardan sonra piyasada oluşan faiz indirimi beklentileri ötelendi. Beklentilerin ötelenmesi ile birlikte Dolar Endeksi (DXY),
Dolar talebinin artması ile Ocak ayından itibaren 101 seviyelerinden başlayan yükseliş Şubat ayının ortasında görülen 104,9 seviyelerine kadar devam etti. Dengelenmenin sonrasında DXY kritik seviye 103,9 civarı işlem görüyor. Parite 1,08 üstünde kalıcı olmaya çalışıyor.

Bu hafta Perşembe günü açıklanacak olan ABD PCE fiyatlamalarda önemli olabilir. Beklentilerden düşük gelebilecek veri paritede yönün netleşmesini sağlayabilir. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi, faiz indirim ihtimallerinin ertelenmesine yol açabilir. 01 Mart Cuma günü ABD’de şubat ayı imalat PMI ve ISM imalat PMI verileri de diğer önemli başlık olarak karşımıza çıkıyor. Hafta içerisinde, Fed üyelerinin konuşmaları ve vereceği mesajlarda paritede hareketlilik yaratabilir.

Dolar Endeksi’nin yukarı yönlü hareketinde 200 günlük ortalama 103,8-104 bant aralığı direnç bölgesinin üzerine kalıcılık sağlama çabasında. Tepki olarak izlediğimiz yükseliş tahmin ettiğimizden daha güçlü oluyor. Teknik olarak 104,7 üstü kalıcılık sağlanırsa 105,5 bir sonraki hedef olabilir.

Bu sabah 1,083 seviyesindeki paritede 1,075 ve 1,07 seviyeleri gün içi destek; 1,086 ve 1,090 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün paritede yatay seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!