EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (24.03.2023)

FED’in enflasyon ve bankacılık sorunu (ya da sıkılaştırmanın yan etkileri) arasında kalarak dengeli tavır takındığını söylemek mümkün. Başka bir şekilde ise bankacılık sorunun şu an takip edildiğini, gidişata göre tepki üreteceği ifade edildi. Süreç, makro verilerle beraber takip edilecek. Bankacılık sorunu için FED şu an ‘belirsiz’ derken ABD Hazinesi ek önlemleri tartışıyor. Bakan Yellen, önceki gün ek önlem
gündemimizde değil derken dün ek önlem sinyali verdi. Bu hızlı dönüş para piyasalarını daha sınırlı etkiledi. FED artışların sonuna yakın, hazine ek önlem alabilir… bu iki konu sınırlı iyimserlik sağlayabilir. Piyasalar iyimserlikte cömert olamıyor. Para piyasalarında ise Usd talebi son 10 günde azaldı.

Dolar Endeksi 102 civarında denge arıyor. ABD yönetiminden gelen zıt sinyaller biraz kafa karıştırıcı etki yapıyor. Bu sabah 1,082 seviyesindeki paritede 1,08 ve 1,077 seviyeleri gün içi destek; 1,085 ve 1,089 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten