Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (24.03.2023)

ABD kaynaklı haber akışı piyasaları yönlendirmeyi sürdürüyor. FED kararı ile aynı günde konuşan Yellen’ın açıklamaları piyasaları baskı altına almıştı. ABD Hazine Bakanı Yellen, mevduatlar için ek garantinin gündemlerinde olmadığını ifade etmiş ve piyasada tedirginliğin artmasına yol açmıştı. Yellen bu tavrını ‘banka mevduatlarına ek garanti gelebilir’ şeklinde değiştirdi. Piyasaların rahatladığını söylemek mümkün. Gelelim Usd’ye. Dolar Endeksi FED’in dengeli tavrı sonrası aşağı gelme eğilimi gösteriyor. FED faiz artışlarının sonunun yaklaştığı ancak enflasyonla mücadelenin süreceği şeklindeki genel yaklaşımını yinelemişti Çarşamba akşam. Bu yönlendirmeyi güvercin bulanlar da oldu. Günün sonunda Usd globalde biraz güç kaybetti. Güç kaybının devamı için mevcut şartlar çok müsait olmayabilir bizce. Dolar Endeksi 102,6
civarında trade ediyor.

Lokal tarafta PPK politika faizini sabi tuttu. Depremin ekonomiye etkileri toplantı metnine girdi. Etkilerin değerlendirildiği belirtilerek enflasyonla mücadelenin sürdüğü belirtildi. Seçim az bir süre kaldı, seçim listeleri bugün askıya çıkıyor. Haber akışı yatırımcılar açısından önem arz ediyor. Özellikle ekonomik politikaların seçim sonrası nasıl olacağı merak konusu.

Kur ılımlı bir şekilde yükselişini sürdürüyor. Bu sabah 19,06 civarında işlem görüyor. Aşağıda 19,00 ve 18,97; yukarıda 19,09 ve 19,14 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten