EUR/USD Paritesi Yorumları / İnfo Yatırım – (15.09.2023)

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararını takip etti. Banka dün yaptığı açıklamaya göre 25 baz puanlık faiz artış yoluna gitti. Beklentiler ise bankanın bu toplantısında pas geçmesi yönündeydi. Böylelikle bu karar ile birlikte banka
faiz artışlarına 10. defa peş peşe sürdürmüş oldu. Karar metninde; faizin artık enflasyonun kontrol altına alınmasına önemli katkı sağlayacak seviyeye ulaştığı belirtildi. Ek olarak metinde sıkılaşma yönünde sinyaller görüldü. Banka enflasyonun uzun süre yüksek görünmeye devam edebileceğini belirtirken, faizleri gerektiği kadar sıkılaştırıcı seviyede tutmayı sürdüreceğini belirtti. Karar sonrasında ECB Başkanı Lagarde açıklamalarda bulundu. Lagarde genel olarak bankanın faizleri zirveye ulaştığını söyleyemeyeceğini belirtti. Karar ile birlikte EURUSD paritesinde volatilite yükseldi. Ardından ABD kanadından gelen ÜFE verisi izlendi. ABD’den gelen veri ile birlikte ÜFE’nin beklentileri aştığı görüldü. Yeni günde ise 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Ticaret Dengesi verisi izlenecek.

ABD kanadında ise 16:15 ve 17:00’da sırasıyla Sanayi Üretimi ve Michigan Tüketici Beklentileri verileri izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.0693 – 1.0759 – 1.0870 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0635 – 1.0576 – 1.0518 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten