Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.09.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD’de beklentilerden yüksek gelen veriler ve ECB’den 25 baz punalık faiz artırım kararının takip edildiği günde borsalarda yükseliş gözlendi. Alman DAX endeksi %1, ABD’de S&P500 endeksi ise %0,8 oranında yükseliş kaydetti. Küresel borsalarda bu sabah da yükseliş eğilimi gözleniyor. Çin’den bu sabah iyi gelen sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi ile Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,8 civarında yükseliş kaydediyor. ABD vadelileri de artı bölgedeyken, Euro Stoxx 50 vadelisindeki yaklaşık %0,7’lik yükseliş dikkat çekiyor. Birkaç gündür yurtdışı piyasalardan da etkilenen BIST100 endeksinin bu sabahki risk pozitif ortam ile güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Yaşanan yükselişlerin ardından düzeltme eğilimi gösteren BIST100 endeksi dün bir ara 7.797 noktasına kadar (%-2,7) geriledi. Yurtdışı piyasalardaki görüntüyle birlikte bu seviyeden güçlü bir tepkiyle karşılaşan endeks günü %1,3 oranında primle 8.119 seviyesinden tamamladı. BIST100’de 59 hisse günü artıda tamamlarken, THYAO, TUPRS ve FROTO endekse puan bazlı en çok katkıyı yapan hisseler olarak öne çıktı. Bankacılık ise yatay bir görüntüyle kapatmayı başardı. Ana hisselere gelen alım dalgası ve bankacılıktaki olumlu sayılabilecek kapanışla birlikte BIST100 bugün dirençli bir görüntü sergileyebilir.

MAKROEKONOMİ

ABD’de ağustos ayı ÜFE verileri takip edildi. Manşet ÜFE’nin aylık bazda artış hızı %0,4’ten %0,7 seviyesine yükselerek beklentilerin (%0,4) üzerinde gerçekleşti ve Haziran 2022’den bu yana en güçlü seviyede kaydedildi, yıllık bazda ise %0,8’den %1,6 seviyesine yükseldi ve böylece son dört ayın en yüksek seviyesinde kaydedildi, beklentiler ise %1,3 seviyesine yükselmesi yönündeydi.

  • Detaylara bakıldığında, ağustos ayında manşet ÜFE’de aylık bazda beklentilerin üzerindeki artışta, petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle enerji ürünleri fiyatlarının artış hızının sert şekilde yükselmesi (%0,8 artıştan %10,5 artışa) belirleyici oldu.
  •  Buna karşın, gıda fiyatlarının aylık bazda düşüşe geçmesi (%0,4 artıştan %0,5 düşüşe), manşet ÜFE’deki artışı sınırlandırdı.
  • Bunun yanında, hizmet fiyatlarının artış hızının yavaşladığı (%0,5 artıştan %0,2 artışa) ve manşet ÜFE’deki artışın altında kaldığı gözlendi.

Bunun yanında, ABD’de perakende satışlar ağustos ayı verisi açıklandı. Perakende satışların, aylık bazda artış hızı %0,5’ten %0,6 seviyesine yükselerek son üç ayın en yüksek seviyesinde kaydedildi ve böylece perakende satışlar yükselişini beşinci aya taşıdı, beklentiler ise aylık artış hızının 0,1 seviyesine yavaşlaması yönündeydi.

Avrupa tarafında ise, ECB’nin faiz kararı ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edildi. ECB, faizleri sabit tutma beklentilerine karşın 25 baz puan artırdı. Buna göre temel refinansman faiz oranını %4,25’ten %4,50’ye, marjinal borç verme faiz oranını %4,50’den %4,75’e ve mevduat imkanı faiz oranını ise %3,75’ten %4’e yükseltti.

  • Karar metninde, enflasyonun düşmeye devam ettiği ancak çok uzun süre yüksek kalmaya devam etmesinin beklendiği belirtildi. Ayrıca faiz oranlarının enflasyonun kontrol altına alınmasına önemli katkı sağlayacak seviyeye ulaştığı belirtilerek, borçlanma maliyetlerinin gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı seviyelerde tutulacağı vurgulandı.

Ayrıca ECB’nin yeni makroekonomik projeksiyonları da yayınlandı. Buna göre, Banka’nın önümüzdeki iki yıl için manşet enflasyon beklentisini yukarı çektiği, buna karşın büyüme beklentilerini düşürdüğü gözlendi. 2023 yılı manşet enflasyon tahmini %5,4’ten %5,6’ya ve 2024 yılı tahmini ise %3’ten %3,2’ye yükseltildi. 2025 yılı enflasyon tahmini ise %2,2’den %2,1 seviyesine hafif aşağı yönlü revize edildi. Çekirdek enflasyon tahminleri ise, 2023 yılı için %5,1 seviyesinde korunurken, 2024 yılı için %3’ten %2,9 seviyesine ve 2025 yılı için %2,3’ten %2,2 seviyesine hafif aşağı yönlü revize edildi. Euro Bölgesi için büyüme tahminleri ise, 2023 yılı için %0,9’dan %0,7’ye ve 2024 yılı için %1,5’ten %1’e geriledi. 2025 yılı büyüme tahmini ise %1,5 seviyesinde oluştu.

Faiz kararının ardından konuşan ECB Başkanı Lagarde ise, üyelerin önemli çoğunluğunun karar lehinde oy kullandığını ve bazı üyelerin ise ara vermeyi savunduğunu söyledi. Ayrıca Lagarde, enflasyonu %2’lik hedefe indirme konusunda kararlı olduklarını, mevcut faiz oranlarının %2’lik hedef açısından yardımcı olacağını belirtmekle birlikte faizlerin zirveye ulaştığını söyleyemeyeceklerini vurguladı. Lagarde, verileri takip ederek faiz oranlarına karar vermeye devam edeceklerini ve sıkılaşmanın seviyesi ve süresinin tamamen verilere bağlı olacağını belirtti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, üretimin seyrine ilişkin olarak ağustos ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri TSİ 16.15’te takip edilecek. Ağustosta aylık bazda sanayi üretiminin artış hızının %1’den %0,1 seviyesine yavaşlaması ve kapasite kullanım oranının ise bir önceki aya benzer şekilde %79,3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de imalat sanayinin gidişatına ilişkin sinyal verecek olan New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi eylül ayı verisi TSİ 15.30’da izlenecek. Endeksin eylül ayında -10 seviyesine kısmi toparlanarak imalat sanayinde daralma hızının yavaşladığına işaret etmesi ve daralma bölgesindeki seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Bunun yanında, ABD’de eylül ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi TSİ 17’de takip edilecek.

Avrupa tarafında ise, TSİ 12.45’te ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması, Banka’nın para politikasına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından yakından izlenecek.

Öte yandan, küresel ticaretin görünümüne ilişkin de sinyal verecek olan Euro Bölgesi temmuz ayı dış ticaret verileri TSİ 12’de açıklanacak.

Diğer yandan, Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı TSİ 13.30’da takip edilecek. Banka’nın bugünkü toplantısında politika faiz oranını %12 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

Yurt içinde ise, TSİ 11’de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ağustos ayı Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi yayınlanacak. Bütçe dengesi, temmuz ayında aylık bazda bütçe gelirlerindeki %88,1 oranındaki güçlü artışın yanında bütçe giderlerindeki aylık %6,6 düşüşün etkisiyle aylık 48,6 milyar TL fazla vermişti, haziranda ise 219,6 milyar TL ile rekor seviyede açık kaydetmişti. 12 aylık kümülatif bütçe açığı ise, temmuzda 719,4 milyar TL’den 606,9 milyar TL’ye gerilerken, bütçe açığı/GSYH oranı da %3,7 seviyesinden %3,2’ye gerilemişti. (GSYH için 2023 yılı 2. çeyrek kümülatif verileri baz alındı). Öncesinde açıklanan Hazine nakit dengesi ise, temmuzda ise 19,2 milyar TL sınırlı fazla vermesinin ardından ağustosta 61,9 milyar TL fazla vermişti.

Ayrıca TSİ 10’da TÜİK tarafından ağustos ayı konut satışları verisi yayınlanacak. Bunun yanında, TSİ 10’da TÜİK tarafından ağustos ayı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi verisi yayınlanacak. Diğer yandan, TSİ 10’da TCMB tarafından temmuz ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri ve eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN, Nötr): SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından Şirket’in uzun vadeli ulusal kredi notu AAA, kısa vadeli ulusal kredi notu ise A1+ olarak teyit edilmiştir. Görünüm her iki vade için de stabil olarak açıklanmıştır.

Kocaer Çelik (KCAER, Sınırlı Pozitif): Şirket tarafından, 2022 yurtdışı satışlarının %19’unu gerçekleştirdiği MENA (Orta Doğu-Kuzey Afrika) bölgesinden son 45 günde 23,5mn USD tutarında yeni sipariş aldığı açıklanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “TOKİ’den konut ve iş yeri alan vatandaşlarımız, kalan borçlarını peşin ödemek isterlerse yüzde 25 oranında indirimden faydalanabilecek” dedi. Kampanya 21 Eylül’de başlayacak. (Kaynak: Bloomberght)

SPK Bülteni: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat A.Ş.’nin (Simit Sarayı) halka arzına onay verdi. 1 TL nominal değerli paylar 10,24 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Diğer yandan, SPK; Sanko Pazarlama (105mn TL’den 150mn TL’ye), Halk GYO (1.570mn TL’den 1.645mn TL’ye) ve Vakıf GYO’nun

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Agesa Hayat ve Emeklilik (AGESA): Şirket’in 2023 Ağustos ayındaki toplam brüt prim üretimi geçen yılın aynı ayına göre %121 oranında artarak 675mn TL’ye yükselmiştir. Ağustos ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in Ocak – Ağustos dönemi toplam brüt prim üretimi ise yıllık %109 oranında artarak 4.513mn TL’ye yükselmiştir.

Birleşim Mühendislik (BRLSM): Şirket ve bağlı ortaklığı Erde Mühendislik A.Ş. ile Cevahir Yapı San. Turizm ve Tic. A.Ş. arasında dün İstanbul Eyüp Sultan Göktürk 2.Etap Konut Projesi kapsamında; Mekanik tesisat işleri için: 4mn USD +KDV ve 118,5mnTL+KDV, Elektrik tesisat işleri için: 1,9mn USD+KDV ve 66,5mn TL+KDV olmak üzere sözleşme imzalanmıştır. İlgili proje kapsamında şirketlerimizin imzaladığı sözleşme bedeli güncel kurla toplam 412,8mn TL (KDV Dahil)’dir. İş süresi 12 ay olarak planlanmıştır.

Boğaziçi Beton Sanayi (BOBET): Şirket tarafından İstanbul’da Bahçelievler RAMS Garden projesi için kurulan Merter Hazır Beton Üretim tesisinin kapatılmasına karar verilmiştir.

Consus Enerji (CONSE): 30.11.2022 tarihli özel durum açıklaması ile, %100 bağlı ortaklığı Tenera Enerji Ticaret A.Ş. tarafından, 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında, 2 ayrı projeye yönelik toplamda 100 MW gücünde depolamalı güneş enerjisi üretim santrali kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) önlisans başvurusu yapıldığını kamuoyu ile paylaşılmıştı. Yapılan önlisans başvurularına; EPDK tarafından, TEİAŞ kapasitelerindeki doluluktan dolayı bağlantı görüşü oluşturulamaması sebebiyle olumlu dönüş alınamadığı bildirilmiştir.

Cosmo Yatırım Holding (COSMO): Şirket’in bağlı ortaklığı Cosmos Mühendislik A.Ş., yurtiçi müşterisiyle Çekmeköy – Sancaktepe Metro Hattı ve Ataköy Metro Hattı işi için malzeme satış sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşmenin toplam bedeli 514bin USD (KDV dahil) olarak açıklanmıştır.

Çimentaş (CMENT): Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ana ortağın bağlı bulunduğu Cementir Holding N.V.’ye karşı açılan alacak davası, ilk derece mahkemesi tarafından karara bağlanmış olup 1mn TL tutarındaki tazminatın 20/03/2009 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsil edilerek Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş.’ye ödenmek üzere SPK’ya verilmesine istinaf yolu açık olmak üzere hükmedilmiştir.

Mia Teknoloji (MIATK): Şirket sürükleyici teknolojiler ve Metaverse departmanı tarafından Ar-Ge süreci tamamlanmış ve geliştirilmiş olan Karma Gerçeklik ile Uzaktan Bakım-Onarım ve teknik destek uygulaması, uzamsal algılama ve holografik canlı bağlantı ve iletişim platformu ”WorkARia” ürünümüzün ilk faturası kesilmiştir. Dünya’nın en büyük otomotiv üretici şirketlerinden birinden, pilot proje kapsamında geliştirilen 3 adet ürün karşılığında 31.500 USD (KDV Hariç) ön sipariş almıştır. 2024 yılının ilk çeyreğinde 183 adet yeni satış olanağı ile Türkiye pazarında yaygınlaşması beklenen ”WorkARia” ürünümüzün, 2024 yılının 3. çeyreğinde Global Pazara açılması ve şirket cirosuna pozitif yönde katkı yapması beklenmektedir.

Safkar Ege Soğutmacılık (SAFKR): Şirket’in Kuzey Afrika pazar geliştirme çalışmaları sonucu ticari araç üreticisi firma ile yapılan toplam 1,7mn EUR sözleşmeye istinaden; ilk parti teslimatlar için 574bin EUR tutarında akreditif ihbarı Şirket’e ulaşmıştır. İlk parti teslimatın 2023 yılı sonuna kadar, diğer sevkiyatların ise 2024 yılı içerisinde gerçekleştirileceği açıklanmıştır.

Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS): Şirket tarafından Chengxi Shipyard Co Ltd. Ticaret unvanlı müşterisine verilen teklifler onaylanmış bulunmaktadır. Konu üretimler Çin Halk Cumhuriyeti’ne sevk edilecektir. Tekliflerin toplam tutarı 2,2mn EUR olup teslimlerin 2023 yılı içerisinde tamamlanacağı açıklanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %25 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 1 milyar TL’lik (%25’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 34 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 105 baz puana varan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta 205 baz puana yaklaşan yükselişler gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi