Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu / Ziraat Yatırım – (25.06.2019)

Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisi Ereğli Demir Çelik Fabrikaları aynı zamanda İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda hem uzun hem de yassı çelik üretebilmektedir.

Şirketin ton başına FAVÖK’ü, küresel ekonomideki olumlu seyrinin etkisiyle 2018 yılında zirveye ulaşmış ve hesaplamamıza göre yaklaşık 213 USD/ ton olarak gerçekleşmiştir. Ancak 2018 yılının sonuna doğru ticaret savaşlarının gündeme gelmesi ve küresel büyüme ile ilgili endişeler satış fiyatlarında sert düşüşlerin görülmesine dolayısıyla da ton başına FAVÖK ‘ün de gerilemesine neden olmuştur. Çeyreksel bazda ton başına FAVÖK rakamı 2019 yılı ilk çeyrekte de gerilemesini sürdürmüş ve 144,4 USD/ton seviyesine kadar gerilemiştir. 2018 yılındaki rekor seviyenin ardından ton başına FAVÖK rakamının 2019 yılında normalleşeceğini ve 133 dolar seviyesinde gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.

ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimi ve küresel büyümedeki yavaşlamalar demir çelik sektörü için baskı unsuru olmaya devam etmektedir. Son dönemde arz kaynaklı sorunlar nedeniyle demir cevheri fiyatlarında artışlar görülmüştür. Bu durum özellikle üçüncü çeyrekte kar marjlarının daha da gerilemesine neden olabilir.

Diğer taraftan şirketin sipariş usulü çalışması ve yassı çelikte yurt içi arz eksikliği nedeniyle üretim ve satış miktarları konusunda, ekonomideki yaşanan zorluklara karşın, önemli bir sorun beklenmemekteyiz.

Ayrıca grup yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım kararı almıştır. Bu durumun 2022’den itibaren satış gelirlerine olumlu yansıması beklenmektedir. Böylece yaklaşık %10’luk bir kapasite artışı olacağını düşünüyoruz. Ek olarak, net nakit pozisyonu olan şirketin istikrarlı kar dağıtım politikası ve yüksek kar payı verimliliği (2018 %18,3) bulunmaktadır.

Erdemir için tahmini hedef piyasa değerini İNA ve benzer şirket çarpanlarına göre 37.434mn TL, hedef hisse fiyatını da 10,70 TL olarak hesaplamaktayız. Buna göre Erdemir hisseleri hedef hisse fiyatımıza göre %29 iskontolu işlem görmesine bağlı olarak Erdemir için “AL” önerisinde bulunuyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN