Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (10.06.2015)

Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu

Fiyat (TL) 4.27
Hedef Fiyat (TL) 4.70
Yükseliş Potansiyeli 10%

Hisseyi neden tercih etmiyoruz?

Yılbaşından bu yana sıcak haddelenmiş yassı çelik fiyatlarının %15 düşüş göstermesi ve 2014 ortalamasına göre de %20 aşağıda olması sebebiyle, bu yıl şirketin gelirlerinin Dolar bazında %21 düşmesini öngörüyoruz. Hammadde fiyatlarında da aşağı yönlü trend devam ediyor olsa da sabit ve yarı sabit giderlerin düşen gelirler içindeki payının artması ile faaliyet kar marjının 2014’teki rekor sayılabilecek %22 seviyesinden %18’e gerilemesini bekliyoruz. Spot çelik fiyatlarıyla şirketin realize olan fiyatları arasında iki aylık bir zaman farkı düşünüldüğünde, şirketin daha düşük çelik fiyatlarını hissedeceği 2. çeyreğin birinci çeyreğe göre daha olumsuz olmasını bekliyoruz.

Potansiyel Katalistler

Şirket 26 Mayıs’ta hisse başına 0.4TL temettü dağıttı. Dağıtılan yüksek temettü hissenin endekse göre son iki ayda %12 daha iyi performans sergilemesini sağladı. Bu yıl %9 olan temettü veriminin önümüzdeki yıl %5’e düşmesini bekliyoruz. 2014 sonundan bu yana Türkiye’ye ithal edilen çelik miktarındaki ciddi artış yurtiçi fiyatlamada baskı yaratabilir. Özellikle, Çin’den ithal edilen toplam çelik 2015 öncesinde aylık ortalama 36mn Dolar seviyesindeyken, 2015’te 100mn Dolar’ın üstüne çıktı. Her ne kadar ithal çelik Erdemir’in ürün ve servis kalitesi düşünüldüğünde Erdemir’in ürünlerinin ikamesi olmasa da bu durum yurtiçi fiyatlamada baskı yaratabilir.

Değerleme

Hisse başına 4.7TL hedef fiyatımız %10 yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir