EREGL: Vadesi gelmişse hareket gerçekleşir

Ereğli neden geride kaldı  (EREGL): Geçmişin bileşik etkisini kıyaslamak fayda üretiyor

Ereğli kasım yazımızdan sonra yükselişini yaptı ve endekse göre farkını azaltmışken tekrar geri düşmeye başladı. Bunu açıklamak mümkün mü? Ortada getiriye dayalı bir model dolaşıyor ve piyasa varlıklarını etkiliyor olabilir mi? Getiri hayalimizdeki değil ama geçmişte görülen değişimler olduğuna göre, bu modeli geleceği kestirebilmek için ne şekilde kullanabiliriz? Her şey bir yana: sırf geçmiş dalgalanmaları kıyaslayarak da görebileceğimiz sebepler (gerçekler) varken, ürettiği sonuçların kimisinin ralli hareketine götürdüğünü her gün biraz daha rasyonel karşılamakta fayda vardır.

Ortalamadan sapma trend değişimi anlamına gelseydi herkes trend zengini olurdu

Bir başka deyişle de kaybedenin olmadığı bir ütopyadan bahsetmiş olurduk. Gerçeklerin böyle işlemediğini kabullenerek yola çıkabiliyor muyuz? Öyle olsaydı dinlenen yorumlardan negatif yönde etkileniyor olmak gerekirdi. Bir bakışın defalarca kişi tarafından onaylanması, o bakışın doğrulandığı anlamına gelmez, gelmeyecektir de.

Yakın geçmişe bakarak bazı örnekler verebiliriz:

– şubat 2022 hareketi: ay sonunda başlayan günlük pozitif kapanışların seri hale gelmesi ortalamayı yukarı kırmasını sağladı ve tempo düşürerek nisana sarkan yükseliş sonrası düşüşle çıkış seviyelerine geri döndü.

– bir başka deyişle zaman etkisinden dolayı reel getiri düştü, getiri eğrisi yavaşladı.

– nisan ayı sert düşüşleriyle ortalamayı aşağı keserken trend dönüşü mü oldu? Halbuki şubat ayı çıkış seviyelerine geri dönmüş oldu.

Asimetri dolu dünyada klasik yorumlar işlemez, işlemeyecektir de

Bir başka deyişle kayıplarla geçen günlerin (reel getiri kaybı dahil) çok kullanılan “siyah kuğu”su bu tür yorumlar olacaktır. Ortada dolaşan bir hayalet var ama görmezden gelmeyi seven kitle gücüyle yaşamaya devam ediyor. Belki bir gün değişecek ve yorumlarda kalite talebimiz artmış olacaktır.

Her kırılım trendi bozmaz: matematiksel çalışmadıkça gerçeğe uzak kalırız

Vadesi gelmiş bir hareketi piyasa yorumcularının temkinli yaklaşımı durduramaz. Açıktır: vadesi gelmiştir ve koşullar değişmiş demektir. Değişen koşullarda da klasik eski tip yorumlar işlemez. Bunu görebilecek miyiz?

Tekrarlanan hareketlerin “koşul değerleri” gözden geçirilmelidir

– EREGL için ortalamaları aşağı kırmak “artık” değerlidir: risk iştahını arttıracaktır

– vadesi gelmiş bir hareketten bahsediyorsak bunu destekleyen hesaplama oluşmuş demektir

– son 2 aylık harekette görülecek yavaşlama tetikleyici etkiye hazırlanıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!