Erdemir 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (08.02.2019)

Erdemir 2018 / 4. Çeyrek Bilanço Analizi

Kısa Vadeli Öneri: Endeks Üzeri Getiri
Uzun Vadeli Öneri: AL
Kapanış Fiyatı (TL) 8,59
Hedef Fiyat (TL) 10,18

Erdemir (EREGL) 4Ç18 Finansal Sonuçları: Net kar piyasa beklentisinin üzerinde (+)

Erdemir 4Ç18 döneminde beklentilerimize yakın sonuçlar açıklamıştır. Bununla birlikte açıklanan finansallar, operasyonel tarafta piyasa beklentilerinin üzerinde gelirken, net kar tarafında ise piyasa beklentisini %24 aşmıştır. Yılbaşından bugüne şirket hisseleri endeksin üzerinde bir getiri performansı sergilemiştir. Şirket hisselerinin, açıklanan 4Ç18 finansallarına pozitif tepki vermesini bekliyoruz. Finansallar ardından Erdemir için hisse başı fiyat hedefimiz olan 10,18 TL’de değişime gitmiyor, kısa vadeli önerimizi Endeks Üzeri Getiri, uzun vadeli önerimizi ise AL olarak koruyoruz.

• Satış gelirleri 4Ç18’de %40 artarken, ihracat gelirleri dikkat çekti – Erdemir 4Ç18’i 7,59 mlr TL toplam satış geliri ile tamamlarken, hem bizim 6,98 mlr TL’lik hem de Research Turkey konsensüs beklentisi olan 7,08 mlr TL’nin hafif üzerinde satış gelirine ulaştı. Şirketin satış gelirleri bu sonuçla birlikte 4Ç18’de yıllık bazda %40 büyüme gösterdi. Bu dönemde şirketin yurt içi satış gelirleri yıllık bazda %21 artışla 5,7 mlr TL seviyesine ulaşırken, ihracat gelirleri yıllık %200 artışla 1,81 mlr TL seviyesine ulaşarak cirodaki büyümeye önemli katkıda bulundu. Şirketin yılın son çeyreğinde yassı ürün satış hacminde ton bazında yıllık %5,6 gerileme görülürken, uzun mamül satışları ton bazında yıllık %26,5 gerileme gösterdi.

• FAVÖK 4Ç18’de beklentimizle aynı seviyede gerçekleşti – Şirketin FAVÖK’ü, 4Ç18 döneminde yıllık bazda %28 artışla 2,22 mlr TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 4Ç18’de ulaşılan FAVÖK, 2,22 mlr TL’lik beklentimizle aynı seviyeyi işaret ederken, 2 mlr TL’lik Research Turkey konsensüs beklentisinin %11 üzerinde gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı ise 4Ç17’deki %31,8 seviyesinden 2,6 puanlık gerileme ile 4Ç18’de %29 seviyesine düşüş göstermiştir.

• Net kar 4Ç18’de piyasa beklentisinin %24 üzerinde gerçekleşti – Erdemir 4Ç18’i 1,68 mlr TL net kar ile tamamlarken, şirketin net karında yıllık bazda %41 artış gerçekleşti. Son çeyrekte kaydedilen 363 mn TL’lik ertelenmiş vergi geliri net kar tarafında gözlenen büyümeyi destekleyen önemli bir unsur olmuştur. 4Ç18’de ulaşılan 1,68 mlr TL’lik net kar, beklentimiz olan 1,58 mlr TL’nin hafif üzerinde gerçekleşirken, Research Turkey konsensüs beklentisi olan 1,36 mlr TL’nin %24 üzerinde bir sonuca işaret etmiştir.

• Şirket yeni yatırım projelerini açıkladı – 4Ç18 finansalları ile birlikte şirket yeni yatırım projelerini de açıkladı. Şirketin yönetim kurulu, yeni sinter fabrikası ve 4. kok bataryası yatırımları için projelerin uygulamaya geçirilmesi konusunda karar aldı. Şirket ayrıca, bağlı ortaklığı İskenderun Demir Çelik’in (ISDMR) de, 3 No’lu kok bataryası modernizasyonu, yeni sinter fabrikası ve vakum altında gaz giderme tesisi yatırımları için projelerin uygulamaya geçirilmesi kararını aldığını bildirdi.

• Erdemir için hisse başı fiyat hedefimiz 10,18 TL seviyesindedir – Şirket hisseleri yılbaşından bugüne endekse göre %6 daha iyi bir getiri performansı sergilemiştir. Operasyonel tarafta piyasa beklentilerinin hafif üzerinde, net kar tarafında ise piyasa beklentilerini aşan sonuçlara, hissenin pozitif tepki vereceğini öngörüyoruz. Erdemir için 10,18 TL hisse başı fiyat hedefimizi sürdürürken, şirket için uzun vadeli AL, kısa vadeli ise Endeks Üzeri Getiri önerimizi de devam ettiriyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin