Enflasyon Raporu – 2017 Kasım / Şeker Yatırım

Enflasyon 2003 serisinin yayınlandığından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı

Kasım TÜFE enflasyonu, %1,17’lik piyasa beklentisinin üzerinde %1,48 seviyesinde gerçekleşti. Bizim beklentimiz de %1,40 idi. Bu veri sonrasında yıllık enflasyon %11,9’dan %13,0’a doğru yükselmiştir. Yİ-ÜFE enflasyonu aylık %2,02 artarken, yıllık seviyede %17,3’de sabit kalmıştır.

Kasım ayı enflasyonundan öne çıkanlar

Gıda enflasyonu Ekim ayında olduğu gibi yüksek seyretti; %2,1’lik gıda enflasyonu, TÜFE enflasyonun beklentilerin üzerine çıkmasının da temel nedeni gibi duruyor. Yıllık gıda enflasyonu da %12,7’den %15,8’e yükseldi. Sene sonunda gıda enflasyonunun %5,6 olduğunu hatırlatalım.

Çekirdek enflasyon (C grubu) %11,8’den %12,1’e doğru yükselişini sürdürdü. Bu artış, (TL’nin değer kaybına bağlı olarak)%14,3’ten %15,0’e yükselen temel mal grubu enflasyonundan kaynaklanıyor. Öte yandan, hizmet enflasyonunun hafif bir düzeltme ile %9,6’dan %9,4’e gerilediği görülüyor. Ancak bu seviyenin halen çok yüksek olduğunu ve fiyatlama davranışlarındaki katılığı yansıttığını not etmek gerek.

Artan petrol fiyatları ve TL’deki değer kaybına bağlı olarak aratan enerji fiyatları da Kasım ayı enflasyonunu yükselten diğer bir faktör oldu. Enerji enflasyonu Kasım’da %2,5’e ulaşırken, aylık enflasyona kabaca %0,35’lik katkıda bulundu.

2017 sonu TÜFE enflasyonu tahminimiz %11,5 seviyesinde; enflasyon uzun bir süre daha çift hanede kalabilir

Biz de, tüm piyasa gibi, TÜFE enflasyonunda önümüzdeki aylarda bir gerileme bekliyoruz. Ancak 2017 sonu TÜFE enflasyonu beklentimiz, TCMB’nin %9,8’lik tahmininin (Kasım başında %8,7’den revize edildi), %11,5 seviyesinde. TÜFE enflasyonunun son aylarda beklentileri aşması ve TL’de görülen yüksek oranlı değer kaybı nedeniyle, ilk çeyrekte enflasyonda beklenen düşüş süreci, ilk beklentilere göre daha yavaş gerçekleşecek gibi duruyor. Daha önce ilk çeyrekte %8,0-8,5’lere kadar düşebileceği düşünülen TÜFE enflasyonunun %10 civarında çift haneli (ya da çift haneye yakın) seviyelerde kalmasını bekliyoruz.

TCMB 14 Aralık’ta faiz arttıracak mı?

TL’deki değer kaybı ve potansiyel enflasyonist etkisi nedeniyle, TCMB’nin para politikası planlarında değişikliğe gitmek zorunda kalabileceğini düşünüyoruz. TCMB’nin 14 Kasım’daki PPK toplantısında fonlama maliyetini 100 baz puan civarında yükseltmesi muhtemel görünüyor. Piyasa beklentisi de bu yönde oluşmuş durumda.

Raporun tamamı için tıklayın.

Şeker Yatırım Araştırma