Enerji hisseleri fonu

Enerji sektörü hisseleri sepeti: XLE borsa yatırım fonu

Mayıs sonrası seri 4 ay pozitif kazanç sağlayan fonu yazmaya devam ediyoruz. Dolar bazında gelen 5 puan üstü aylık kazançların etkisi özel bir hal olduğuna işarettir. Dalgalanmayla gelen hareket bandları sonucu belirlemeye devam ediyor. Mayıs yazımızda dikkat çeken durum, son 9 yılın en kötü mayıs ayını geçiriyor olmasıydı. Çift basamaklı aylık kazanç yaşamış fon için bu büyüklükte kayıp haline gidiyor olması dikkat çekici anormallik idi. Bir başka deyişle, anormal halin normalleştirilmesi gerekli idi. Teknik dille ifade edersek: yükün (kayıp/kazanç) dengeli dağılımından kopuşlar çarpıcı sonuçlar verir.

Mayıs 2023: dolar bazlı % kayba tepki döngüsü

Mayıs 2022’de dolar bazında %16 kazandıran fon, ertesi yıl aynı dönem %10 kayıp gösterince, analitik bakışla geçen modellerin dikkatini çekmektedir. Sonuçta, geriye doğru bakınca performans (kayıp/kazanç) dağılımında “sıra dışı” durum oluşmuştu ve bunun ayarlanması gerekiyordu. Mayıs sonu yazımızı da bu dürtüyle yazmıştık: “Enerji Sektörü: daha güçlü beklenti”. Elbette beklentinin içeriğiyle ilgilenmiyoruz ama doğası gereği piyasaya ayar vereceğini düşünmüştük.

Dolar bazında kazançla geçen seri 4 ay: çift basamaklı getiri

Elbette tepki normalleşme sağlayacak şekilde gelişmeliydi. Öyle ki, yakın dönem kaybı telafi edecek ve geçmişteki ufak gürültü hareketleri de karşılayacak şekilde olmalıydı. Normalleşme bir bakıma, düzenin korunması demektir. Ocak 2023 dolar bazlı kaybı %7 olarak hatırlarsak enflasyon karşısında pozitif yönlü (alım yönlü) düzeltme kaçınılmaz görünmeye başlamıştı: elbette bu “kaçınılmaz” halin matematiksel zamanlaması olmalıydı ki gelişmeleri yorumlamak anlamlı olsun! Haziran ve Temmuz 2023 kazançları sırasıyla %7 ve %8 civarında olunca tabi ki dikkat çekmişti ve ana dalga bitip de köpüğüne oynayınca ağustos ve eylül kazançları tek basamaklı geçmişti: %1,5 ardından %2,4. Toplamda 4 ay hesabı %20 civarında kazanç demekti. Enflasyonist ortamda oldukça iyi demektir.

Sonbahar geldi ve kışa giderken: 3 aydır dolar bazlı kayıp (anormal seri?)

Çift basamaklı olmasa da görülen bu kayıpları ekonomik gerekçelerle açıklamak mümkün değildir. Sebeplerle ilgilenmediğimizi tekrar vurgulayalım: normalden sapma göstermeme eğiliminde piyasa vardır ve buna göre ayarlamalar yapılır. Matematik hesap bunu gerektirir.

Mart 2020: Dolar bazlı %35 kaybın telafisi bitmiş midir?

– hatta 2020 ilk 3 ay kaybını %50 civarında görebilmekteyiz

– bu ağır darbenin düzeltmesi veya normalleşmesi anlamlı beklentidir

– 2020 dibi sonrası yaklaşık 4 misli artmış olan fon piyasa değeri dalgalanma üretmiştir

– bu dalgalanmaların artçıları devam edecektir

– bu yazı esasta, jeopolitik gerilimin kayıp/kazanç etkisini hatırlatma amaçlıdır