‘Enerji güvenliği’ yeniden ısınıyor

Bir tarafta Rusya-Ukrayna gerginliği, diğer tarafta Süveyş Kanalı’ndaki gemi kazası, bir başka tarafta ABD’nin 41 yıl sonra, net ithalatçı bir ülke olmaktan vazgeçip, enerjide net ihracatçı bir ülke olması ve dünyaya enerji satmak için her noktaya saldırması, ‘enerji güvenliği’ ile ilgili tartışmaları alevlendirmiş durumda. Buna bir de dalgalanan küresel petrol fiyatlarını ekleyin. Dışişleri Bakanlığımızın enerji danışmanı Hüseyin Caner Can’ın ‘Gazete Enerji’de yayınlanan makalesi önemli ipuçları barındırıyor.

Enerji sektörü, kömüre ve ardından petrole bağımlılığını kademe kademe azaltacak bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Bununla birlikte, dünyanın önde gelen ülkelerinde, örneğin ABD’de kömürle elektrik üretiminin ağırlığının artması, Hindistan’ın yeni yatırım kararları zihinleri karıştırmakta. Diğer tarafta, ‘enerjinin jeopolitiği’ne yönelik de hızlı gelişmeler yaşıyoruz.Caner Can, enerji jeopolitiği noktasında, bir yandan ABD’nin kaya gazı ve petrolü ile yaptığı hamlelerle net ihracatçı ülke konumuna geçişini, bir yandan da enerji dünyasının merkezinin Atlantik’ten Asya-Pasifik’e doğru kaymaya başlamasını işaret ediyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN