Endeks döngü tamamladı

Belirsizliği eski bakış yaratır: borsa toparlanıyor

Borsanın neden yükseldiğine sağlam bakış geliştiremezseniz tutarsızlık düşüşü de açıklayamaz. Bu kayıp döngüsü de devam eder. Kuracağınız bakış modeli itiraz edilemez noktaları içermelidir. Açıktır ki bu durumda ölmüş ekonomi bakışını dışlamanız gerekmektedir.  Bu enkazdan halen kirli bilgi üretildiğini görenlerin tercihi karar vermek olacaktır: tamam ya da devam..

Son 5 yıl üzerinden bakarsak: gidilen yolun normalleşme senaryosu dahilinde gerçekleştiğini görmekteyiz. Burada normalleşme toplumsal değil bilgiseldir: yani yorumlanmış bilgiye daha fazla hürmet eden bir yapıya gitmekteyiz. Daha değerli yapanın rekabette önde olacağı açıktır.

Ağırlıklar atılıyor: hafifleyen ve çevik yapıya doğru

Gerçekten geometrik model gereği bu yapı devam etmektedir. Bir başka deyişle bahar ayları düşüşü de geometrik anlamda açıklanabilir, yaz hareketleri de benzer şekildedir.

Bahar dönemi düşüşü son 5 yılın veri penceresinde aşırı şişkinliğe işaret ediyordu. Bu şişkinliği eritecek dönemlerin yaşanması gerekiyordu. Bu şişkin dönemler gelecekte de devam edecektir. Model doğası gereğidir ama daha da önemlisi: şişkinlerin büyüklüğü ne kadar olabilir?

Bu soruya cevapla, gelecekteki yükselişlerin ve düşüşlerin açıklaması da yapılabilecektir. Bozunumlar hakkında daha net fikir sahibi olabileceğiz.

Düşüşler geleceği kuvvetlendirir

Bahar dönemi düşüş sonrası yaz dönemi düşüş ve soru geliyor: sonbahar dönemi düşüş olabilir mi? Şiddeti ne olur. Her çeyrekte düşüşlerin yaşanacak olması geleceği daha sağlıklı hale getirir mi? Bağışıklığı güçlendirir mi?

Son 2 hafta düşüşe rağmen genel yapı sağlamdır

Sadece borsa endeksi için bu yazıyı devam ettirelim: Her çeyrekte ağırlıklarını atan yapıyı görmekteyiz. Yani önümüzdeki aylarda da benzer durumu yaşayacak olmamız hali, boğa piyasacıları rahatsız etmemelidir. Bahar dönemi sert düşüşe gelen tepkinin haftalarca sürmesi hali sonucu son 5 yılın en iyi geometrisine doğru gitmekteyiz  Haftaların ne şekilde ilerlediği açıktır ki son derece önemlidir. Haberlerin zerre önemi yoktur. Piyasası geometri belirler, algoritma belirler, kendi kuralları belirler.

Buna göre gelecek 2-6 haftalık dönemde dalgalanmaları görmeye devam edebiliriz, geometrik model bunu gerektirmektedir. Son hafta içinde 985 seviyesinin görülmüş olması sürecin sonuna yaklaştığımıza ilk işaret olarak görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN