En etkili boykot yöntemi nedir?

İsrail Hamas çatışmasının Gazze’deki sivilleri katletmeye varmasıyla bir tür hukuksuz İsrail Filistin savaşına dönüşmesi ister istemez İsrail ve ona tam destek veren ülkelerin mallarını satın almama biçiminde bir boykota dönüştü.

Bu davranış tarzına elbette hiçbir itirazım yok bilakis yabancı ve fiyatı aşırı artan mallara yönelik sadece olay bazlı değil, genel olarak bir boykotla talebi düşürme eylemi olması memleket ekonomisinin çıkarınadır. Ancak bu ürünlerin neler olduğuna ve bazılarından vazgeçmenin ne denli zor olduğuna da değinmekte fayda var.

Marka ismi telaffuz etmeden ilerleyecek olursam; sofranızda bulunan bir içeceği ya da fast food türünü bir diğeriyle ikame etmeniz hem kolay hatta belki tamamen beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz, sağlığınız açısından da yararlı olabilir.

Ancak bilgisayarınızdaki işletim sistemini bir diğeriyle ikame etmeye çalıştığınızda hem yerli bir ürün bulmanız hem de düşük bir maliyete katlanmanız neredeyse imkansızdır çünkü iki popüler marka ve profesyonellerin kullandığı daha karmaşık sistemler mevcut.

Benzer durum kullandığınız akıllı olarak tabir edilen telefonlar açısından da geçerlidir; kullandığınız işletim sistemi sadece iki markanın olup, yerli bir marka telefon tercih etseniz de alt yapıda bu yabancı markalardan en yaygın olanını kullanmak zorunda kalırsınız.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!