Emlak Konut GYO 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / Deniz Yatırım – (09.08.2019)

2Ç19 performansı beklentilerin hafif üzerinde

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY1.18
Hedef Fiyat/Hisse TRY1.90
Getiri Potansiyeli 61%

Emlak Konut GYO 2Ç19 bilançosunda 308.4 milyon TL net kar açıkladı. Beklenti 270 milyon TL idi. Şirketin kar rakamı bir önceki döneme göre yaklaşık altı kat kadar artış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %17 yukarıdadır. FAVÖK ise 344 milyon TL’lik beklentiye karşın 376 milyon TL gelmesine rağmen FAVÖK marjı beklentilerin hafif gerisinde kalmıştır.

Şirketin gelir tablosundan ziyade borçluluk durumunun daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Geçen çeyreğe göre yaklaşık 350 milyon TL artış kaydeden net borç rakamı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2.6 milyar TL artarak 3.85 milyar TL düzeyine ulaşmıştır. Şirketin toplam 4.34 milyar TL’lik borcunun %58’inin kısa vadeli olması faizlerin gerilediği bu ortamda finansal giderlerin azalmasına imkan sağlayabilir.

Açıklanan sonuçların hisse üzerine belirgin bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz. Ancak, her ne kadar konut talebinin satınalma gücü ile ilintili olduğunu düşünmekle birlikte, konut kredi faizlerindeki gözlenen geri çekilmenin hisse üzerinde pozitif bir algı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca düşük faiz ortamı finansman giderlerini de olumlu yönde etkileyeceği için Emlak Konut GYO hisselerinin kısa vadede piyasaya göre daha iyi bir performansı olabileceği fikrindeyiz.

Raporun tamamı için tıklayın.