Elektrik ve Su Faturalarınızın Yarısı Boşa Gidiyor Olabilirmi?

Her Tasarruf Enerji Verimliliği Değildir…

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, NTV’de Enerji Verimliliği haftasına özel olarak yayınlanan “Yarınımız için Verimli Kullan” programında açıklama yaptı.

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, NTV’de Enerji Verimliliği haftası için özel olarak yayınlanan “Yarınımız için Verimli Kullan” programında açıklamalarda bulundu. “Yaşam kaynağımız su” diyen Karataş, verimlilikle ilgili şu detayları açıkladı. “Evlerde çok yüksek miktarda su tüketimi gerçekleştiriyoruz. Özellikle toplam tüketimin yüzde 60’ını tuvaletlerde, banyolarda ve mutfaklarda yapıyoruz. Bu noktada kullanıcılara özellikle musluklara takılan yüzde 50 daha az su tüketimimizi sağlayacak perlatör dediğimiz su azaltıcı ekipmanların kullanılmasını öneriyoruz. Örneğin duş başlığınızı tasarruf sağlayacak farklı bir başlıkla değiştirdiğiniz zaman normalde gerçekleştireceğiniz su tüketimini yüzde 50 oranında azaltılabilirsiniz.” dedi.

Gerçekleştirilen her enerji verimliliği çalışmasından sonra kullanıcıların tasarruf sağlanacağına dikkat çeken Karataş, her tasarrufun enerji verimliliği olmadığını belirtti. Bu konuyu ise bir örnekle şu şekilde açıkladı: “Kullanılan her iki aydınlatma armatüründen birini söndürmek tasarruftur. Ama oradaki ışık şiddetini daha az enerjiyle sağlıyorsanız bu enerji verimliliğidir. Bu noktada evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalarda büyük önem arz ediyor. 15 yıllık beyaz eşyaları kullanmak yerine yüksek verimli beyaz eşyalar kullanarak buzdolaplarında yılda ortalama 400 TL, bulaşık ve çamaşır makinelerinde ise ortalama 200 TL tasarruf sağlayabilirsiniz. Özellikle yıkama seçeneklerinde 70 derece yerine 50 dereceyi tercih ettiğinizde bile elektrik faturalarında tasarruf yakalayabilirsiniz. Çünkü beyaz eşyalar elektriği en çok suyu ısıtmak için harcıyor.” dedi.

YALITIM YOKSA FATURANIN YARISI BOŞA GİDİYOR

Binalarda yalıtımın önemiyle ilgili de bilgiler veren Karataş, doğalgaz faturalarını düşürmeye yönelik önemli ipuçları paylaştı: “Binalarda yalıtım olmadığı zaman harcamış olduğunuz doğalgaz faturasının yarısı boşa gitmiş oluyor. Bir ev için harcamış olduğunuz 500 TL’lik faturayı yalıtım yaptığınız taktirde 250 TL’ye düşürme fırsatınız vardır. Evin ısıtılması konusunda yaptığımız yanlışlardan bir diğeri ise ısıtıcı ekipmanların önünü eşyalarla kapatmaktır. Peteklerin önünü açarak ısının tüm eve yayılmasını sağlayabiliriz. Ayrıca peteklerin arkasına ısı yalıtım malzemesi koyduğumuz zaman peteğin yaymış olduğu ısınını büyük bir kısmını evin içerisine vermesine yardımcı olabiliriz” dedi.