E-Ticaret Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir e-ticaret sitesi kurmak isteyenler ve henüz yolun başında olanlar işe nerden başlayacağını bilemeyenler için ilk hareket noktası önemli.

Uzmalar e-ticaret sitesi kurarken stok yönetimi, site içi katagorize etme ve ödeme sistemlerini belirlemenin hayati olduğuna dikkat çekiyor.

İdeasoft Ceo’su Seyhun Özkara; Türkiye’de ticaret girişiminde olması gerekenler, yani ticarete yeni başlayacak olan işletmenin dikkat etmesi gereken konular, hayata başladığında stok yönetimi ve depo yönetimi. Bunları fiziki mağaza sahibiyse ve bunları zaten yapıyor olduğu için 1-0 önde başlıyor. Onun dışında dikkat etmesi gereken konuların başında ödeme sistemleri geliyor. Hangi kartlara taksitle hizmet verecek ,hangi ödeme seçenekleri listesini sunacak ,bunları iyi belirlemesi gerekiyor. Sonrasında da sitesinde yayınlayacağı ürünlerin kategorize edilişlerine dikkat etmesi gerekiyor ki bu ürünleri doğru bir şekilde sitesinde yayınlaması gerekiyor. Bunların hepsinin sonunda da doğru bir şekilde reklam yapması ve yönetmesi gerekiyor. İnternet reklamlarından bahsediyorum. Bu internet reklamcılığında Google Adwords olabilir, diğer reklam mecraları olabilir hepsini kullanmalı diye düşünüyorum e- ticaret sitesinde.

Reklam bütçesi ayırmak e -ticaret sitesi kuracakların bir başka dikkat etmesi gereken bir nokta. Reklama ne kadar bütçe ayırmalı sorusu aslında hangi sektörde bulunduğunuza göre değişiklik gösteren bir konu. Ama bugün e- ticaret sitesinde sattığınız ürünlerin ne kadar trafik aldığını bu trafiklerin size ne kadara mal olduğunu ve hangi reklam sonucunda daha iyi satabildiğinizi anlayabilmek için bir reklam denemezi yapmanız lazım. Bunu da minimum şöyle bir 1000 TL ‘lik reklam bütçesi olarak adlandırabiliriz aylık olarak. Bunun sonucunda belirli bir süre bu şekilde devam edebilir küçük işletmeler. Sonrasında hangi reklam modelleri verimliyse hangisinin geri dönüşümü daha iyiyse onlara ağırlık verebilir ve arttırabilir. Sonucunda siz bir reklam verdiğinizde dönüşümü iyiyse satışlarınız artıyorsa neden iki katını ya da üç katını vermeyesiniz bunları denemek lazım.

E-ticaret girişimcisi olmak isteyenlere benim birinci tavsiyem hangi sektörde hizmet yapacaklarını doğru planlamaları lazım. Çünkü her sektör karlı olmayabilir. Her sektör boş olmayabilir. Veyahut rekabet şansı çok fazla olabilir. Rekabet etmesi gereken çok büyük markalar olabilir. Önce sektörü doğru belirlemeliler. Sonrasında beklentileri doğru belirlemeliler. Yani ilk açıldığınız da bir kaç milyon dolar ciro yapacağım diye bir hedefle başladığınızda gerçekçi bir hedef koymamış oluyorsunuz. Bunu daha doğru ve gerçekçi bir hedefle yapmalılar ve sonrasında da iyi bir alt yapı firmasıyla çalışıp oradaki önerileri göz önünde bulundurarak e ticaret hayatına devam etmelerini öneririm açıkçası.

Kaynak : TEB Kobi TV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir