DXY ve XAUUSD: Berlin ve Yenilenebilir Enerji

Almanya Ekonomi Bakanlığı, petrol ve gazla çalışan ısıtma sistemlerinin aşamalı olarak kaldırılması konusundaki aylar süren anlaşmazlıkların ardından, iklim korumasıyla ilgili bir yasa tasarısını diğer bakanlıklara onay için iletti. Bu metin, haftanın başında bir anlaşmaya varılmasıyla sonuçlanan sürece yanıt olarak hazırlandı.

Avrupa’nın önde gelen ekonomisi ve endüstriyel gücü olan Almanya, 2045 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşmak için çeşitli önlemler almaktadır. Berlin, yenilenebilir enerji sektörünü geliştirmekte, ülke genelinde kullanılabilen uygun fiyatlı bir tren bileti sunmuş ve kamyonlar için yeni bir yol ücreti uygulamıştır.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Çarşamba günü yayımlanan bir bildiride, “Yeni iklim koruma programı, koalisyonun ulusal ve Avrupa iklim koruma hedeflerine ulaşmak için yaptığı çabaları birleştiriyor.” dedi.

Habeck, “2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %65 oranında azaltma hedefine ulaşmanın mümkün olduğunu” belirtti.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi Dolar endeksi 103.02 seviyesinde devam ederken 102.2 seviyesine inebilir.

Sat sinyalinin tekrar etkin olduğunu görmekteyiz. Diğer majör kalitelere karşı güçlü bir destek inişi 101’de sağlanabilir.

Baktığımızda 2022’nin Aralık ayından itibaren 106 direncinin kırılamadığını görmekteyiz.

Grafik TradingView’den

Gram altının 1454 desteğinin ve 1521 kanalının arasında hareket ettiğini görüyoruz.

Bunun yanında 1250’den başlayan 4 saatlik al sinyalinin yeşil bir seviye ile yukarı yönlü çıkışını görmekteyiz.

1430 sabit desteği bir sonraki hafta güncellenebilir ve yukarı yönde hareket edebilir.

Bunun yanında 3 SMA osilatörünün 1352 ortalamasında güçlü bir TL desteğine sahip olduğunu görmekteyiz.

TradingView, XAUUSD grafiklerine uygulanabilen son teknoloji grafik araçları ve geniş bir teknik gösterge yelpazesi sunar. Bu araçlar, tüccarların ayrıntılı teknik analiz yapmalarına ve potansiyel ticaret fırsatlarını belirlemelerine olanak sağlar. İşlem yapanlar, trend çizgileri, destek ve direnç seviyeleri çizebilir ve altın fiyatının Amerikan doları karşısındaki hareketini analiz etmek için çeşitli grafik formasyonlarını uygulayabilirler.

TradingView’ın Ekonomik Takvimi, tüccarların önemli piyasa katalizörlerinden haberdar olmalarını ve potansiyel piyasa hareketlerini tahmin ederek ticaret stratejilerini buna göre ayarlamalarını sağlar. Bu özellik, platformun sağladığı olanaklara daha fazla derinlik katar ve tüccarların işlemlerini önemli ekonomik olaylarla uyumlu hale getirerek ortaya çıkan fırsatları değerlendirmelerini mümkün kılar.

Sonuç olarak, yasa tasarısı, emisyonların yıldan yıla değişimini takip etmek için birkaç yıllık bir çerçeve öngörmekte ve böylelikle ani etkilerin azaltılması ve şeffaflığın artırılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır, açıklamasında bakanlık belirtti.

Okan Özdemir