Draghi Haziran’ı İşaret Etti!

Aydın Eroğlu – 09.05.2014

Draghi Beklentiyi Arttırdı!

ECB başkanı Draghi, Haziran’a dikkat çekerek, Haziran’da harekete geçilebileceği sinyali verdi. Bir soruya verdiği bu cevapla bizim piyasada kur ve faizde düşüş, borsada da yükseliş yaşandı. Her ne kadar bu cevap kesin bir karar olmasa da, artık bu beklentinin 5 Haziran ECB toplantısına kadar korunmasına neden olacaktır.

Başçı da Haziran’ı İma Etmişti!

Bu durum iki beklentinin de kesişmesine neden oldu! TCMB başkanı Başçı da, enflasyonun Mayıs’ta zirve yapıp sonra gevşemeye başlayacağına ve enflasyonun olası gevşemesi görülünce faizlerde indirim sürecine girilebileceğine dikkat çekmişti. Şimdi aynı tarihte ECB’den likidite arttırıcı bir önlem de devreye girecekse, TCMB’nın en geç hatta daha da öncesinde faiz indirimine başlayabileceği beklentisi artacaktır. Bu beklenti banka hisselerinde alımların kesilmeden sürmesine neden olabilir. Belki de, fazla nazlanmadan, aradaki bir aylık sürede kısmi gevşeme riskini göze alarak şimdiden banka hisselerinde yer almak gerekebilir. Çünkü, bu beklentiler oluşmuşken, o gün gelsin de düşünelim denirse, yabancı alımlarının bu süreyi beklememe ihtimali nedeniyle daha yüksek fiyatlar oluşabilir. Ben belli teknik görüntüleri olan hisselerde öngörülerde bulunmayı düşünüyorum.

BIST’in 75.000 üzerinde durması halinde teknik olarak, 76.197, 77.000, 78.500 ve 80.400 teknik hedeflerine gidilebileceği beklentim daha da güçlenmiştir.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir