Dow Jones resesyon diyor mu?

Dow Jones (DJI): Ufak düzeltmelerle duruşunu koruyor

Dow Jones endeksi için zayıflama ihtimali daha sık dillendirilmeye başladıysa da tarihsel veriler aksini göstermeye devam ediyor. Üstelik endekste görülen düşüşleri boğa piyasasının düzeltmesi olarak görmekten vazgeçmeyi gerektirecek gerekçe bulamıyoruz. Teknik analizde destek çizgileri varsa, modelimizde destek kolu bulunmaktadır. Düşüşlerle devam eden haftalara rağmen bunu belirtebiliriz çünkü tamamen hesapsal değerlerle ortaya çıkan tablodur. Hatta, 50 yılın en kötü ilk yarısını yıllıkta görmüş olsa da bunun “boğa taraflı” yan etkileri olmuştur. Düşüşler sağlıklıdır ve ana trendin sürekliliğine hizmet etmektedir.

Dolar endeksi güçlense de..

Mayıs 2021’de dolar endeksi 90 değeri altında iken güvenilmesi gerekliliğine değinmiştik: Biden döneminde tekrar zirve olasılığı tartışılmalıydı. Halbu ki klasik istatistik bakışında görülen ilişki matrisi buna imkan vermiyordu. Artık bazı yazılarda 120 – 150 arası için düşünceler geliştiriliyor. Son durumda endeks 110 seviyelerine yakındır. Endeksin en ağırlıklı bileşeni EURUSD çapraz kuru olduğu için de yaşlı kıta için yeni defter açılacak görünüyor. Belki tüm strateji ekibinin tatilden dönmesini bekleyeceklerdir (!).

Piyasa son durum: Son 130 – 140 gün üzerinden geliştirilen bakış

  Değer Önceki değer Simülasyon Durum
Kaldıraç (dğş) -1,40% 0,19% -1,32% Negatif
Algo sinyal (dğş) 13% -12% 3% Daha pozitif
Sayısal algo seviye Negatif Negatif Negatif Ayı etkisi

Modelimize göre: gelecekteki performansı belirleyen çarpım söz konusudur. Kaldıraç ve algo sinyal çarpımı gelecekteki değişim hakkında fikir vermektedr.. Desteğin tepki üretme gücü hakkında düşünce geliştirmeye yaramaktadır: bu açıdan da bakılabilir.

Tablo farklı zaman ölçeklerine ve genişliğine göre geliştirilebilir. Yatarım tasarım mantığına göre değişebilir. Ancak hepsi için temel kriter: mümkün olduğunca dönüş seviyelerinde işlem yapabilmektir. Böylece gelecekte “hesap dışı” gelişebilecek risklere karşı pozisyonu zararsız kapatarak riskten korunmayı sağlamaktadır.

Böyle olunca da, boğa piyasasında ayı beklentisi veya ayı piyasasında boğa beklentisi başlangıç seviyesinde tespiti gerektirmektedir.

Buna göre: Gelecekteki boğa etkisini oluşturacak pozitif çarpım  (kaldıraç x algo sinyal) değişimi halen pozitif olmamakla birlikte geçmişe göre daha pozitif hal aldığını görüyoruz (1. ve 2. satır durumları).

Model doğrulamasına örnek vaka:

Mart 2022 ilk yarısında endeks 32.700 altına inerken kayan zaman penceresi etkisiyle algoritmik değerlerde yükseliş hızlanmıştı, buna kaldıraç kolu (destek) parametresindeki duran düşüş de eklenince çarpımsal sonuç etkisiyle 35.000 günlük rallilerle 15 gün içinde görülmüş oldu: ~ %7 getiri.

Simülasyona göre ( gelecek senaryosu)

Temmuz ayı ilerledikçe kaldıraç (destek kolu) daha düşük değer alacaktır: bu da çarpım üzerine baskı üzerine baskı oluşturur. Tek başına parametre etkisi bu olsa da, daha pozitife giden algo sinyal seviyesiyle çarpılması baskıyı sıfırlamaktadır. Bu da bizim daha boğa iştahı belirgin aylara gidebileceğimizi göstermektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!