Döviz Kurlarının 2022 4. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi / Ziraat Yatırım

2022 yılının 4. çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu.

Buna göre yılın dördüncü çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %1,1 %11,2 ve %10,8 oranlarında değer kazanmışlardır. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketler bu durumdan sınırlı da olsa olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Dolar’daki görece düşük artıştan dolayı Dolar açık pozisyonları yüksek olan şirketlerin, Euro ve Japon Yeni açık pozisyonu olanlara göre daha az etkilenmesi beklenmektedir.

2022 yılının 3. çeyreğinde, TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %11,0, %2,3 ve %4,5 oranlarında değer kazanmıştır. Geçen çeyrekle mukayese edildiğinde, Dolar açık pozisyonu olan şirketler daha az olumsuz etkilenebilecekken; Euro ve Japon Yeni açık pozisyonu olan şirketler daha fazla olumsuz etkilenebilecektir. Analizini yaptığımız şirketlerin büyük bir çoğunluğunun USD cinsinden borçları olduğu varsayımıyla, bu çeyrekte kurların etkisinin bir önceki çeyreğe göre görece daha düşük etki yapması beklenmektedir.

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2021 yılının 4. çeyreğinde ise TL’ye göre Dolar, Euro ve JPY sırasıyla %46,7, %42,4 ve %41,9 oranlarında değer kazanmıştı. 2022’nin son çeyreğinde ise, TL karşısında USD, EUR ve JPY bir önceki yılın aynı dönemine göre sırasıyla %44,1, %35,4 ve %24,1 oranlarında artış kaydetti. Bu kapsamda, bir önceki yılın aynı dönemine göre kurların olumsuz etkisinin bu çeyrekte çok daha az olması beklenmektedir.

Dosyada (Kur Etkisi_4Ç2022) Eylül 2022 sonunda net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Aralık 2022 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2022 yılının 4. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkilenebileceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

Döviz Açık Pozisyonu Olanlar;

  • Euro ve Dolar cinsinden yüksek açık veren Sasa Polyester’in (SASA) 1,2 milyar TL kur farkı gideri yazması beklenmektedir. Döviz açığını enstrümanlarla korumaya alan Şişecam (SISE) Euro korumasının döviz açığına katkıda bulunmasıyla birlikte bu çeyrekte 668mn TL’lik kur farkı gideri yazacağı tahmin edilmektedir. Diğer yandan, Euro yoğun döviz açığı bulunan Ülker (ULKER) ve Net Holding (NTHOL) sırasıyla 509mn TL ve 308mn TL kur farkı gideri yazabilir. Kerevitaş Gıda (KERVT) ve Ayen Enerji (AYEN) de Euro açık pozisyonu olan şirketlerden olup, sırasıyla 294mn TL ve 251mn TL kur farkı gideri yazabilecekleri tahmin edilmektedir. Sinpaş GYO (SNGYO) ise neredeyse eşit miktardaki Dolar ve Euro açığından dolayı 219mn TL kur farkı gideri yazabilir.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

  • Kurlardaki değişime bağlı olarak, finansallarını USD cinsinden tutan Türk Hava Yolları (THYAO) ve EUR cinsinden tutan Pegasus (PGSUS), bu çeyrekte sırasıyla 6 milyar TL ve 1,9 milyar TL kur farkı geliri yazacağı beklenmektedir. Öte yandan Türk Telekom (TTKOM) bilanço fazla pozisyonuna karşın, parasal kalemler net yabancı para açık pozisyonu sebebiyle özellikle USD açık pozisyonuna istinaden 131mn TL’lik bir kur farkı gideri kaydedebilir. Ek olarak, finansallarını USD cinsinden tutan Enka İnşaat (ENKAI) bu çeyrekte 556mn TL kur farkı geliri yazabilir. Doğuş Otomotiv (DOAS) ise EUR pozisyonuna istinaden 289mn TL kur farkı geliri yazabilirken, Ford Otosan (FROTO), Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşması gereğince risklerden korunmakta olup 199mn TL kur farkı geliri yazabileceği hesaplanmaktadır.

Kaynak: Ziraat Yatırım