Döviz Kurlarının 2020 2. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi / Ziraat Yatırım

Pay Piyasası: Döviz Kurlarının 2020 İkinci Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi

2020 yılının ikinci çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın ikinci çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %5,0, %6,8 ve %5,7 oranlarında değer kazanmışlardır. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketlerin bu durumdan olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Euro’daki görece yüksek artıştan dolayı Euro açık pozisyonları yüksek olanlar, Dolar ve Japon Yeni açık pozisyonu olanlara göre daha olumsuz etkilenmesi beklenmektedir.

2020 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslandığında, Dolar açık pozisyonu olan şirketler USD’nin TL karşısında %9,7 değer kazanmasına bağlı olarak kur farkı gideri yazmışlardı. İkinci çeyrekte ise, Dolar’ın TL karşısında %5,0 oranında değer kazanması görece daha düşük kur farkı gideri yazılmasına neden olacaktır. 2020 yılının ilk çeyreğinde Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre sırasıyla %9,7, %8,5 ve %10,9 değer kazanmıştı.

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2019 yılının 2. çeyreğinde de TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %2,3, %3,7 ve %5,2 oranlarında değer kazanmıştı. Bu kapsamda, bir önceki yılın aynı dönemine göre kurların olumsuz etkisinin bu çeyrekte daha yüksek olması  (döviz açığı bulunanlar için) beklenmektedir.

Dosyada (Kur Etkisi_2Ç2020) Mart 2020 sonunda net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Haziran 2020 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2020 yılının 2. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkileneceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

Döviz Açık Pozisyonu Olanlar;

Türk Hava Yolları (THYAO) 295mn TL, Sasa Polyester (SASA) 281mn TL, Ak Enerji (AKENR) 163mn TL, Türk Telekom (TTKOM) 150mn TL, İzmir Demir Çelik (IZMDC) 142mn TL, Torunlar GYO (TRGYO) 127mn TL, Anadolu Grubu Holding (AGHOL) 117mn TL, Migros (MGROS) 111mn TL ve Ayen Enerji (AYEN) 102mn TL kur farkı gideri yazarak döviz kurlarındaki değişimden olumsuz etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır.

En yüksek açık pozisyona sahip şirket THY, dolar cinsinden bilanço tutmakta olup döviz açık pozisyonunu EUR ve JPY cinsindendir. İkinci çeyrekte, EUR’nun ve JPY’nin USD karşısında değer kazanması diğer taraftan TL’nin de USD karşısında değer kaybetmesi sonrasında nette 295mn TL’lik bir kur farkı gideri oluşabilir.

Zorlu Enerji’nin 7.623mn TL’lik yüksek döviz açık pozisyonuna karşın etkinin büyük bir bölümünün özkaynakta gösterilmesi ve korunma sebebiyle net karda kur farkının önemli bir etki yapması beklenmemektedir.

Finansallarını EUR cinsinden tutan Pegasus (PGSUS) USD açık pozisyonuna istinaden gelir, TL fazla pozisyonuna istinaden ise gider kaydetmektedir.

Ford Otosan’ın (FROTO) yüksek EUR açığı olmasına karşın şirketin yükümlülüklerinin neredeyse tamamı Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşmaları ile riskten korunmaktadır.

Sasa Polyester (SASA) Adana Yumurtalık’ta gerçekleştireceği petrokimya yatırımına istinaden kullanılan krediler sebebiyle dolar açık pozisyonu taşımaktadır.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

Döviz pozisyon fazlası yüksek olan Doğan Holding (DOHOL), Soda Sanayii (SODA), Şişe Cam (SISE) ve Enerjisa Enerji’nin (ENJSA) sırasıyla 211mn TL, 189mn TL, 153mn TL ve 102mn TL kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir.

USD ve EUR fazlasına istinaden Aselsan’ın 226mn TL kur farkı geliri kaydedeceği hesaplanmıştır.

İskenderun Demir Çelik’in (ISDMR) 4.071mn TL’lik toplam döviz fazla pozisyonu olması karşın, finansallarını dolar cinsinden tutması sonucu ancak 58mn TL’lik bir kur farkı geliri kaydedebileceği hesaplanmıştır.

Enka İnşaat (ENKAI) döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki hareketlerden sınırlı etkilenmektedir. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir.)

Kaynak: Ziraat Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN