Dolarda yatay hareket: Geçmişten farklı sonuçlara doğru

Dolarda yatay hareket geçmişten farklı döngüde ilerliyor

Ocak 2023 ilk günlerinde yatay hareket devam ettirilme çabasında görünse de,  dalgalanma dağılımından gelen bileşik etki güçlü ilerliyor. Bu da demektir ki geçmiş benzer trendlerdeki görüntü oluşmuş olsa da benzer olmayan sonuçlara gidecektir. Benzer hareketleri, beklenmeyen sonuçlardan farklı kılacak makro ekonomik sebepleri de diğer tür yaklaşımlar içinde görmeye başlıyoruz. Bu sebepleri doğru zamanda etkili olacak şekilde hatırlatmakta fayda vardır.

Sönmüş tempo sonrasında dönüş başlar mı?

Yatay hareketle geçen portföy hareketlerinin sonu ne zaman gelir ve kazançlar kendini göstermeye başlar? Bunu buharlaşma noktasına gelmiş kimyasallar olarak da düşünebiliriz: yeterince enerji birikimi, üreteceği etkiyle faz değişimi veya durum değişimi oluşturur. Sıvı halden buhar hale geçiş bu şekildeki duruma örnektir.

Benzer durumu geçmişte de gördük ve devam edecektir

Teknik analiz bakışıyla durumu değerlendirmiyoruz ama şu açıktır: model bazlı bakışla bulunan tespitleri teknik analiz formasyonları doğrulayabilmektedir. Bu da öncü çalışmaların kaynağını bize göstermektedir. Zaten süreç bu şekilde işlemiyor olsa idi nice teknik gösterge model bazlı doğrulanmadan ortaya çıkmazdı. Benzer durumu formasyonlar için de düşünebiliriz.

Seri hareketler, seri olmayan sonuçlar veya benzersiz haller

Piyasa hareketinin yataya dönme şekli değerlidir ama öncesinde ve sonrasında biriken sinyal dağılımın şekline bakmak gereklidir: dalgalanmaların anlattığı hikaye vardır ve bunu piyasa modelleri belirginleştirip çıplak gözle izlenebilir hale getirmektedir. Aylık bazda durum raporu verirken dikkat ettiğimiz esas nokta fiyat hareketleri değil ama dağılımların ne şekilde değiştiğidir: dağılımları enerji seviyesi olarak düşünebiliriz. Piyasanın anlık hareketinde tetiklenme üretecek olan bu enerji birikiminin yönü olmaktadır.

2023: Enerji birikimi bir üst seviyede

– zaman ilerledikçe sıvıda buharlaşma yaratacak enerji birikiminin artması durumundayız

– karşılaşılan bu durum bir üst seviyeye geçecek piyasa hareketi demektir

– bu piyasa hareketinin istikrarı geçmişe göre daha yüksek olacaktır

– matematiksel açıdan bakarsak: 2 önemli ortalama arası makasın hareketlenmiş olması bu sonuca götürmektedir

– açıktır ki sermaye hareketleri ve portföy dağılımları üzerinde etkisi giderek artacaktır

– başlangıçta bu istikrara olan inanç düşük kalacak olsa da zamanla o da değerini bulacaktır

– mart 2023 yaklaşırken matematiksel olarak yıllık dalgalanma daha düşük kalacağı için tepkisi devam edecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!