Dolar yükselir mi?

Türk Lirası: Sindirilen döngü bitmiş olabilir mi?

Türk Lirası değerlemesini, dolar endeksi, dolar kuru, gram altın üzerinden farklı bakışlarla yapmak mümkündür. 2020 yılı son yazılarımızda kur üzerinden bu değerlendirmelerden birini yaparken “sindirim sistemi” üzerinde durmuştuk. Şubat 2021 gram altın döngüsü üzerinden yine benzer sindirim döngüsünün zamansal sonlanmasına işaret ettik. O halde bugünleri matematiksel model hesabı dışında görmenin tutarsız kalacağından bahsedebiliriz.

Model portföy içinde gram altın ve döviz tutulacak ise, portföy için de döngüden bahsedebileceğiz demektir.

” – Ocak ayının yumuşayan eğilimle karşılanması beklenebilir. Hesap giriş-çıkış modeli üzerinden belirtmeye devam ediyoruz.” işaretini azalan dalgalanmaya işaret için Aralık 2020 yazısında kullandık. Algoritma bazlı dalgalanmalar azalmakta idi.

Son 20 yıl hesabı: piyasa oyuncuları kararlı

Her zirve yeni zirvenin habercisi midir? Bir başka deyişle: 2011 sonrası belirginleşen ve 2015 ile netleşen yıllık hareketleri açıklamalı mıyız? Yoksa, geleceğe yönelik verdiği işaretleri mi tartışmalıyız? Son 20 yıla bakarsak, 2015 sonrası sinyallerin incelenen dönem trendini kuvvetli, sağlam, kırılmaz yapıya çevirmiştir. Yanisi şudur: bu trendi oluşturan sinyaller (piyasa oyuncuları) geleceğin trendini tasarlarken geçmişin temellerini sağlam şekilde atmışlar demektir. Teknik analiz bakışıyla görülebilecek ise,  bu durumu “alt yapı kuvvetlendirmesi” olarak görebiliriz. Bu sağlam yapının kırılabilmesi için piyasa sinyallerini “çok kuvvetli” anormallik değerlerinin görülmesi gereklidir. Açıktır ki bu değerleri model için anlamlı ise kullanıyor olacağız. Sonuçlarını da paylaşacağız.

Bu ifadelerin özetinden grafiğe yansıma beklentisini 6 aylık ortalama üzerinden basitçe ifade edebiliriz: bu ortalamanın yataya dönecek olması ana trendi kuvvetlendirecek yeni dalgaların başlangıcı olarak geçmişteki gibi görülebilir.

Son 5 yıl hesabı: tutarlı “anormallik”

Geçmişi siyasi ve ekonomik model üzerinden görmek isteyenlere önerimdir: dar anlamda yaz 2018, geniş anlamda bahar 2018 – sonbahar 2018 zaman aralığında neler olmuştur ki bugüne yansımaları kuvvetlenmiştir. Evet, modelimiz gereği o dönemin piyasa hareketlenmeleri 2021 için ön hazırlık olmuştur. Olayların sürekliliği ve getiri dağılımındaki sürdürülebilirlik açısından yapılmış hamlelerle gelecek tasarlanmaya devam etmektedir.

Dar anlamdan gidersek: yaz 2018 hareketi son 5 yılın ( 2013 -2018) dengesini yukarı yönlü kıracağını vurgulamıştır. Bir başka deyişle: teknik analizde trend çizecek olursanız son 5 yıl üzerinden yerleştireceğiniz çizgiler ve formasyonların tutarlılığı artmıştır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!