Dolar Yorumları / Ziraat FX – (3.02.2023)

USD/TRY: Dün açıklanan ABD işsizlik maaş başvuruları sıkı istihdam piyasasının sürdüğüne işaret etse de enflasyon adına izlenen iş gücü maliyeti yavaşlarken verimliliğin de arttığı görüldü. Bu gelişme ışığında enflasyonda yumuşama sinyalleri, istihdamda ve ücretlerdeki olası yavaşlama Fed’in yumuşak iniş senaryosunu destekleyici bir görüntü olması adına izlenmekte. Bu arada dün ECB, 50 baz puan faiz artışı gerçekleştirdi, mart ayında da 50 baz puan artış yapacağını söyleyerek kısa vadede bir netlik kazandırdı. BoE de benzer şekilde 50 baz puan faiz artırdı. Fiyatlamalar tarafında, özellikle ECB kararı ile birlikte gerileyen Almanya 10 yıllık tahvil faiziyle Euro’da baskı gözlenirken, Dolar endeksi (DXY) %0,5 oranında artış kaydetti. Bu sabaha bakıldığında ise Apple, Amazon ve Alphabet gibi önemli şirketlerin bilançolarının beklenenin altında gelmesi sonrası piyasalarda risk iştahı negatif etkilenmiş gözüküyor. Dolar da hafif artıda.

Bugünkü ajandaya bakıldığında, TSİ 16:30’da ABD’de tarım dışı istihdam ve ücretlerin seyri takip önemli. Ocakta tarım dışı istihdam artışının 190 bin kişi seviyesine yavaşlaması, işsizlik oranının %3,5’ten %3,6 seviyesine yükselmesi ve ortalama saatlik kazançların yıllık artış hızının ise %4,6’dan %4,3 seviyesine yavaşlaması bekleniyor. Yurtiçi tarafta ise bu sabah ocak ayına ilişkin enflasyon rakamları izlendi. Buna göre ocak ayı enflasyonu %4 olan medyan beklentisinin üzerinde %6,65 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon ise %57,68 oldu. Veri sonrasında Dolar/TL’de yükseliş gözlense de oynaklık halen düşük ve
hareketler sınırlı. Kurda bu eğilimin devam edebileceğini ve Dolar/TL’nin bugün 18,78 – 18,86 arasında bant hareketi yapabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten