Dolar Yorumları / Ziraat FX – (20.06.2024)

USD/TRY

Yurtiçi piyasaların Kurban Bayramı nedeniyle kapalı olduğu ilk üç işlem gününde, risk iştahı genel olarak olumluydu. Çip üreticisi Nvidia’nın, piyasa değeri bakımından Microsoft’u geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi unvanını elde etmesi ve ABD’de mayıs ayı perakende satışlar verisinin beklentilerin altında kalması risk iştahını desteklerken, Dolar kısmi baskı altında kaldı. Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri ise genel olarak artı taraftaydı.

Geçen hafta bir miktar artan oynaklıkla 32,82 seviyesini gören ve bu haftaya da 32,88 bölgesini test ederek başlayan Dolar/TL’nin de 32,50’li seviyelere gerilediğini izledik. Bu sabah ise risk iştahında bir bozulma gözlenmese de GOÜ para birimleri kısmi baskı altında. Öte yandan, Dolar/TL dünkü kapanış seviyesi olan 32,53 civarında hareket ediyor. Kurda günün geri kalanında söz konusu seviyenin hafif üzerinde hareketlilik gözlenebilir. Yurtiçine bu sabah haziran ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi takip edildi. Buna göre, tüketici güven endeksi mayıs ayında 80,5 iken haziran ayında %2,7 oranında azalarak 78,3 oldu. Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı toplantılarına katılmak için Londra’ya gitti. Yurtdışında ise ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, konut ve inşaat ile ilgili veriler izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!