Dolar Yorumları / Ziraat FX – (19.04.2024)

USD/TRY: Küresel piyasalar haftanın son işlem gününe zayıf risk iştahıyla başlıyor. İsrail’in İran’a operasyon düzenlediği haberi fiyatlamalarda etkili oluyor. Dün günü hafif satıcılı bölgelerde kapatan ABD piyasalarında her ne kadar yetkiler tarafında yapılan bazı açıklamalar erken saatlerdeki sert fiyatlamaları kısmen yumuşatsa da borsa endekslerinde belirgin kayıplar devam ediyor. Fed üyelerinden de şahin açıklamalar geliyor. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, Fed’in bu yıl faizleri sabit tutabileceğini söyledi. Jeopolitik gelişmelerin dışında Fed’e yönelik beklentilerin de risk iştahını baskıladığı söylenebilir.

Bu ortamda Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de baskı altında. Orta Doğu’daki yüksek tansiyonla petrol fiyatlarının da bir taraftan yükselmesi TL için baskılayıcı olabilir. Ancak, TCMB’nin şahin duruşu ve risk primimizdeki genel trend nedeniyle baskı sınırlı kalmaya devam edebilir. Veri tarafında bu sabah TCMB tarafından nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi takip edildi. Buna göre katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde % 44,19 iken, bu anket döneminde %44,16 olmuştur.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!