Dolar Yorumları / Ziraat FX – (15.05.2024)

USD/TRY

Dün ABD’de açıklanan ÜFE verisi beklentilerin üstünde %0,5 olarak (beklenti %0,3) gerçekleşti. Veri sonrası Dolar Endeksi (DXY) ve ABD 10 yıllık tahvil getirileri kısa süreli yükseliş gösterdi. Ancak bir önceki ay açıklanan ÜFE verisinin aşağı yönlü revize edilmesiyle piyasalardaki baskı sınırlı kaldı. Veri sonrası bir etkinlikte açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell, enflasyonun gerilemesi için sabırlı olunması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Powell’ın, enflasyonun aylık bazda daha düşük seviyelerde gerçekleşmesini beklediğini fakat ilk çeyrek rakamlarını güven zedeleyici olarak nitelendirmesinin ardından gözler bugün TSİ 15.30’da açıklanacak olan ABD TÜFE verisine (Beklenti yıllık %3,4, Önceki: %3,5) çevrildi. Yurtiçinde ise veri tarafında sakin bir gündem söz konusu. Kur tarafına bakıldığında ABD tarafında açıklanacak sürpriz bir TÜFE verisi oynaklık yaratabilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!