Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (28.03.2023)

Piyasalar bankacılık sektöründen gelen haber akışlarını takip etmeyi sürdürüyor. ABD’de FED’den Barr’ın Senato’da bugün yapacağı sunumun metni dün yayımlandı. Diğer yanda batan SVB’nin First Republic tarafından satın alınacağı haberi öne çıktı. Satın alma haberi destek oldu piyasalara. Barr’ın konuşma metni ise bankacılık sağlam, sektörü korumalıyız, şeklinde özetlenebilir. SVB için ise kötü yönetim ifadesini kullanıyor.

Günün sonunda piyasa, FED’in yavaşlayacağını, hatta faiz indireceğini fiyatlara dahil ediyor. Bu sebeple FED’le piyasa arasında görüş farklılığı oluşmuş durumda. Bu farklılık fiyatlamada kendisini biraz gösteriyor. Bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin azalması risk iştahına sınırlı olumlu yansıyor. Dolar Endeksi sınırlı gevşeme kaydediyor. Yeni banka isminin duyulmaması piyasadaki iyimserliğin sürmesini saplayabilir. Lokal tarafta haftanın devamında dış ticaret dengesi açıklanacak. Ağırlığı yüksek olan bir veri bulunmuyor. Seçim az bir süre kaldı, seçim listeleri bugün askıya çıkıyor. Haber akışı yatırımcılar açısından önem arz ediyor. Özellikle ekonomik politikaların seçim sonrası nasıl olacağı merak konusu.

Kur ılımlı bir şekilde yükselişini sürdürüyor. Bu sabah 19,10 civarında işlem görüyor. Aşağıda 19,05 ve 19,00; yukarıda 19,14 ve 19,20 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten