Dolar ve Euro’da Hızlı Düşüş İhtimalini Göz Ardı Etmeyin

Utku Altunöz – 11.01.2017

Değerli Para &Borsa takipçileri. Uzun süredir özellikle dolar ve Euro da önlenemez yükseliş, nedenleri ve ekonomimize verdiği zarara değinmekteyiz. Son zamanlarda doların ateşi düşmek yerine daha da yükselmekte ve bu durum ekonomimiz için önemli olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.  Bu durumun birçok nedeni olduğunu daha önceleri de söylemiştim. OHAL, Anayasa değişikliğinin yarattığı gerilim ortamı, terör olayları, ABD ekonomik verilerinde iyimser tablo, Trump gerginliği, bu durumun en önemli etmenleri arasında.

Bu yazımda öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Her ne kadar temel ve teknik analizler yatırımcılar için oldukça önemli veriler sunsalar da günümüzdeki gibi bir konjonktürde teknik analizlerin bizleri yanıltacağı birçok ekonomist tarafından kabul edilen bir gerçekliktir. Bunun en bariz örneği birçok aracı kurumun yıl onu hedeflerine doların ilk ayda ulaşmış olmalarıdır. Diğer bir durum ise merkez bankalarının ne iş yaptığı meselesi. Merkez bankalarının birinci görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Gerek bizim merkez bankamızı internet sitesine girdiğinizde, gerekse diğerlerinin, bu cümleyi doğrudan görebilirsiniz.  Bununla birlikte bizim merkez bankamızın düne kadar piyasaya bir müdahale etmeden beklemesinin doğru bir hareket olmadığını düşünüyorum. Dünkü müdahalenin oldukça yetersiz kalması, merkez bankamızın geç kaldığının göstergesidir.
Ekonomi yönetimi tek bir ağızdan Merkez Bankası’nın bağımsız olduğu mesajını vermelidir.

Kişisel görüşüm yakında merkez bankası faiz silahını göstererek bu duruma el atacaktır. YATIRIMCILARA ŞU UYARIYA YAPMAKTA OLDUKÇA FAYDA GÖRÜYORUM. YAKINDA HÜKÜMETTEN VEYA MERKEZ BANKASI’NDAN YADA EKONOMİ KOORDİNASYON KURULUNDAN GELECEK OLUMLUAÇIKLAMALARIN DOLARIN ATEŞİNİ DÜŞÜREREK HIZLI BİR İNİŞ GÖRÜLEBİLİR. BU DURUMUN DAALIŞ FIRSATI OLUŞTURMA İHTİAMLİ BÜYÜK. ŞUAN 3.85 ÖNEMLİ BİR SEVİYE . BU SEVİYENİN AŞILMASI DURUMUNDA 4 LÜ RAKAMLARI TELAFFUZ EDECEĞİZ. BU SIRA DOLAR ALMAK İSTEYENLER YAZIMIN BAŞLIĞINA GÖRE HAREKET EDERLERSE İYİ OLUR DÜŞÜNCESİNDEYİM.

Yatırımcıların önünde takip etmesi gereken iki önemli konu var. Birincisi Merkez bankamızın ocak ayı içerisindeki faiz kararı. Diğeri ise yine ocak ayı içerisindeki FİTCH raporu. 24 Ocakta Merkez Bankamızın faiz artışına gideceği düşüncemi koruyorum.

Bol kazançlı günler dilerim..

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz

Finkafe'de Paylaş