Dolar ve euro rekor tazeledi. Yeni rekorlara devamı mı? Dolar neden yükseliyor?

Utku Altunöz – 02.12.2016

Değerli Para&Borsa takipçileri. Ekonomimizde konuşulacak onca konu varken son yazılarımızı maalesef kurlardaki anormal hareketlenme ve bunun ne kadar devam edeceği konularına ayırmaktayız. Bunun en temel sebebi, son yazılarımdan birinde de değindiğim gibi dolar artışının ekonomimiz için yaratacağı tahribat.

Bu gün bankalar arası piyasada dolar 3,5840, euro 3,8156’ya çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Rekor seviyelerin ardından gelen satışlarla dolar 3,55’in, euro 3,77’nin altına geriledi. Üzülerek söylemeliyim ki Trump’ın Meksika aleyhine yaptığı konuşmaların etkisiyle Meksika pesosu dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olurken Türk Lirası 2. Sırada yer aldı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinden ayrışan TL’nin günlük değer kaybı rekorlarla yüzde 2’yi aştı. Türk Lirası’nın yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 22, euro karşısındaki kaybı da yüzde 19’u buldu.

Bu gün gözler ABD den gelecek gelecek kasım ayı tarım dışı istihdam verisinde başbakanımız sn. Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak ekonomi koordinasyon kurulu da takip edilecek diğer bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolar neden Yükseliyor?

Bu soruya tek bir cevap verebilmek kesinlikle imkânsız. Doların artış trendinde olmasını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Trump Faktörü
  • OHAL’in ne zaman kalkacağı konusundaki belirsizlik ve Avrupa Birliği ile ilişkilerde devam eden olumsuz hava
  • ABD ekonomisindeki düzelme sürecinin istikrarlı bir şekilde devam etmesi ve açıklanan verilerin bu durumu desteklemesi
  • FED’in faiz artışlarına hız vereceği beklentisi
  • ABD de 5 yıllık CDS’lerin ( 5 yıllık temerrüt Swapları) 305 seviyelerine ulaşması,
  • TL deki ciddi değer kaybı ve enflasyon beklentilerinde meydana gelen bozulma ve TCMB tarafından başlatılan faiz artışlarının devam edeceği beklentisi

2016-2017 Dolar Beklentimiz

Değerli takipçiler. Bu durumda yıl içinde 3.62-3-64 bandını görme ihtimalimiz çok çok yüksek. Kişisel görüşüm bu konjonktürde 2017 yılında doların 4.08-4.10 bandına ulaşacağı yönündedir.

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz

Finkafe'de Paylaş